חבר ועד באגודה שיתופית חקלאית וחברותו במליאת המועצה האזורית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • מישאל

  נשלח ע"ימישאל 06:47, 24 ביולי 2015

  האם חבר ועד באגודה שיתופית אשר נבחר על ידי כלל התושבים בבחירות כלליות כאשר הבחירות היו בחירת 7 חברים מתוך כ-20 חברים אשר הגישו את מועמדותם לוועד האגודה. (בעבר לפני כ-25 שנים היה על החברים לבחור 5 חקלאים מתוך רשימת המועמדים מטעם החקלאים ו- 2 חברים נוספים מכלל התושבים שאינם חקלאיים, לא כך היה בבחירות האחרונות לאגודה כשנבחרו ה- 7 חברי הועד מתוך ה- 20 מועמדים), הישוב מוכר במשרד הפנים כ "זהות ועדים". האם מותר לאחד מחברי ועד האגודה להיות גם חבר במליאת המועצה האזורית? האם חבר ועד האגודה צריך להתפטר מועד האגודה בכדי להישאר כחבר במליאת המועצה האזורית? תודה

  השב
 • 13:15, 24 ביולי 2015

  שלום רב!
  לפני כחמש שנים תוקן "צו המועצות המקומיות ( מועצות אזוריות )", כדי להבהיר בחקיקה, כי עקב ניגוד העניינים, העלול להתעורר, מפעם לפעם, במילוי כהונה של חבר מליאת המועצה, אם יכהן בו-זמנית גם כחבר "ועד מקומי" – אין מקום לכהונה כפולה כזו.
  על-פי התיקון, קובעת מאז פיסקה 37ג(א)(4) של הצו הנ"ל, כי פסול לכהן כחבר במועצה האזורית – גם מי שהינו חבר "ועד מקומי".

  תגובה
 • 18:11, 24 ביולי 2015

  שאלתי לגבי חבר ועד אגודה שיתופית לא על חבר ועד מקומי? האם הוא כחבר ועד אגודה יכול לשמש כחבר במליאת המועצה האזורית?

  תגובה
 • 18:47, 24 ביולי 2015

  שלום רב!
  בשאלה צויין במפורש, כי המדובר במקרה בו חברי ועד-ההנהלה של האגודה מכהנים ב"זהות ועדים", היינו – גם כחברים ב"ועד המקומי" של הישוב, במישור המוניציפאלי שבאחריות ובבקרה של משרד הפנים ( הנזכר גם הוא בשאלה ). גם צירוף נבחרים נוספים מבין התושבים שאינם חברי-האגודה, מצביע על כהונה כפולה, הכוללת סמכויות ואחריות של "ועד מקומי".
  ברור כי מבחינת שאלת חברות במליאת המועצה האזורית - ניגוד עניינים נותר בעינו לגבי מי שמכהן כחבר "ועד מקומי", גם אם הינו בעל כהונה נוספת כלשהי. במקרה המתואר בשאלה, כל הנבחרים ביישוב הינם חברי "ועד מקומי", אף שלא כולם חברי הנהלת האגודה השיתופית.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.