• 2 בינואר 2013

  עילה לתביעת נזיקין? או נפגע עבודה?

  שלום רב,

  אבא שלי עובד כסדרן סחורה עבור חברת שטראוס ובכלל עובד בתחום הזה כבר מעל 10 שנים. לפני מספר שנים אובחן לו בקע מפשעתי באזור מאד נפוץ כאשר עוסקים בהרמת משאות כבדות כגון קרטונים , סלסלי חלב שהם מאד כבדים. למרות שאובחן ועדיין קיימת הבקע הוא המשיך לעבוד היות וצורך את התוסף הנקרא "פישתן" שידוע כי מרכך את המעיים ובזכות זה הוא עדיין יכול לתפקד. השאלה האם יש עילה לתביעת נזיקין או הכרה לנפגע בעבודה בעקבות הופעת הבקע על רקע עבודתו המאומצת?
  יש לציין כי לרוב המשקלים אותם הוא נדרש להרים הם סבירים מאד אך פעמים כגון זמני חגים בהם מתקבלת סחורה רבה כי אז הוא נדרש להרים יותר מן המידה.

  בברכה,
  איתן

  2 בינואר 2013
 • 3 בינואר 2013

  עילה לתביעת נזיקין? או נפגע עבודה?

  שלום איתן,
  לגבי הפגיעה בעבודה צריך לעמוד בשלושה תנאים מצטברים:
  אין רואים בקע מפשעתי תוצאה מפגיעה בעבודה אלא אם כן -
  (1) הופעת הבקע באה תוך כדי העבודה כתוצאה ממאמץ לא רגיל או עקב פגיעה במישירין באזור קיר הבטן ;
  (2) עקב הבקע הפסיק המבוטח את עבודתו וקיבל טיפול רפואי תוך 72 שעות מהופעת הבקע ;
  (3) הודעה על התקף כאבים עקב הבקע נמסרה למוסד או למעביד תוך 72 שעות מהופעתם , להוציא ימי מנוחה שבועית , חג או שבתון שעל פי חיקוק , נוהג , חוזה עבודה או הסכם קיבוצי אין המבוטח עובד בהם ; ואולם המוסד רשאי , לפי שיקול דעתו , לראות בבקע תוצאה מפגיעה בעבודה אף אם לא נמסרה הודעה כאמור ."

  דהיינו רק אם זה קרה עקב מאורע חריג בעבודה ולא מהצטברות של הרבה מקרים קטנים (מיקרוטראומה) והוא הפסיק לעבוד והתלונן על כך בפני רופאיו בתוך 3 ימים ואף הודיע למעביד על כך באותו פרק זמן זה יכול להחשב כתאונת עבודה.

  תנאי נוסף וחשוב הוא השאלה האם הוגשה תביעה לביטוח לאומי להכרה בתאונה כתאונת עבודה לא יאוחר משנה אחרי האירוע. אם לא - זו בעייה משמעותית שיכולה להביא לדחיית התשלום רק מסיבה זו.

  לגבי התביעה כנגד המעביד, יש מקום לדעתי לשקול קבלת חוו"ד רופא תעסוקתי לגבי אפשרות קיומו של קשר סיבתי בין אופן עבודתו לנזק שנגרם לו ובהתאם לחוו"ד זו (שעלותה הראשונית היא כמה מאות שקלים) להחליט.

  3 בינואר 2013
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?