open the search panel
close the search panel חפש

עורכי דין לפי תחום

    פורומים

      לדעת יותר - מדריכים משפטיים

        משרדי עורכי דין

          • 27 בנובמבר 2017

            כיצד לבצע מינוי מוטבים

            שלום רב,
            אני נשואה +3 ילדים מתחת לגיל 18. מעוניינת לעשות סדר בעניין המוטבים בקופות השונות שלי (פנסיה, קה"ש, גמל, ביטוח חיים).
            1. לפי מה שקראתי באתרים השונים כדאי למנות מוטבים באופן רשמי אפילו אם אלו אותם מוטבים שהם היורשים על פי חוק. האם זה נכון?
            2. האם כדאי לרשום רק בן זוג כמוטב מתוך הנחה שהוא ידאג לילדים, ואז אין צורך חלילה במקרה של פטירה בהגשת צו לבית משפט וכו'? או שעדיף לרשום את בן הזוג ואת כל הילדים?
            3. מה לגבי קרן פנסיה? האם גם שם כדאי למנות מוטבים?
            די אובדת עצות ולא יודעת מה לעשות.
            אשמח לקבל הדרכה לגבי מה כדאי לעשות ומה עושים רוב המבוטחים.
            תודה!

            27 בנובמבר 2017
          • מנהל הפורום עו"ד אבנר בן חיון 27 בנובמבר 2017

            באופן כללי, מינוי מוטבים בקופות גמל (ובכלל זה בקרן פנסיה) קובע העמית את מי שיהיו זכאים לכספים מהקופה לאחר פטירתו.
            בעקרון על פי חוק הירושה, לאחר פטירתו של אדם, הזכות נכסיו, הנקראים עזבון, הינה ליורשיו. חוק הירושה קובע שתי אפשרויות (חלופיות) לירושה: בצוואה עליה ניתן צו קיום צוואה על ידי ערכאה מוסמכת (בימ"ש לעניני משפחה) או לחילופין בהעדר צוואה, על סדר הירושה הקובע בחוק- צו ירושה.
            חוק הירושה עצמו קובע סעיף המחריג את הכספים / זכויות שניתן לקבל מקופת גמל/פנסיה / ביטוח עקב פטירתו של אדם (סעיף 147 לחוק).
            משמעות ההחרגה היא שכספים אלה אינם באים בגדר העזבון. והזכאות לקבלם היא על פי תקנון קופת הגמל/ פנסיה / פוליסת הביטוח.
            כאן יש להפריד בין ביטוח וקופות גמל לבין קרן פנסיה. בביטוח ובקופות גמל הזכאות לכספים היא למי שמינה המנוח כמוטב. בהעדר מינוי מוטבים (בביטוח כמעט תמיד יהיה מינוי מוטבים)- הזכאות היא ליורשים על פי דין.
            בקרן פנסיה הזכאות היא ל'שאירים'. הגדרה המונח שאירים קבועה בתקנון הקרן- והיא בתמצית - בן/בת זוג בעת הפטירה (קרנות הפנסיה דורשות גם מגורים משותפים) (לרבות מי שהוכר כידוע/ה בציבור של המנוח) וכן 'יתומים' שהם ילדים שגילם עד גיל 21 בעת הפטירה. בן הזוג נקרא- אלמן והוא מקבל מנקרן הפנסיה פנסית שאירים למש כל ימי חייו. היתום מקבל פנסית שאירים עד להגיעו לגיל 21.
            רק במצב שבו אין שאירים זכאים בקרן פנסיה ישולמו הכספים למי שמונה כמוטב בקרן. בהעדר כתב מינוי מוטבים - ישולמו הכספים ליורשים על פי דין
            בקופת גמל לפיצויים המצב- טיפה מורכב. בעקרון מעסיק אינו מחויב בפטירת עובד, אלא בפיצויים עבור שאיריו. אלה מוגדרים בסעיף 5 לחוק פיצוי פיטורים (בן/ת זוג נשוי / ידוע בציבור ויתומים עד גיל 21 (ישנם מקרים נוספים של הורים נתמכים וילדים נתמכים). ככל שהעמית בקופת הגמל נפטר לאחר שסיים את יחסי העבודה והמעסיק שחרר את הכספים לטובת העובד- הזכאות היא למי שמינה המונח כמוטב ובהעדר מינוי מוטב- ליורשים על פי דין.
            יש לדעת כי אדם רשאי לשנות את מינוי המוטבים וכתב מינוי המוטבים הקובע הינו כתב מינוי המוטבים האחרון שהתקבל בקופת הגמל.
            עוד יש לדעת כי אדם יכול לקבוע בצוואה מינוי מוטבים ובלבד שהוא קבע שהזכאות היא לקרנות פנסיה, קוטפות גמל ביטוח וכיו"ב ומומלץ ביותר במקרה כזה לפרט את שמות קופות הגמל או לפחות לכלול את כל סוגי קופות הגמל בצוואה. וכן לציין כי היא מבטלת כל מינוי מוטבים שקדם למועד כתיבת הצוואה.
            יש לשים לב כי מינוי זכאים בצוואה הוא בגדר היותה של הצוואה ככתב מינוי מוטבים ולא כמסמך הורשה (על אף שהיא 'צוואה' וניתן על ידה צו קיום צוואה). אין כאן המקום להרחיב את המבנה המשפטי של קביעה זו אבל היא נדונה בהרחבה בפסיקה.
            האם לקבוע מוטבים בקופת גמל? זו שאלה מורכבת. בעקרון קיימים חסרונות לכך, שכן במהלך חיי האדם משתנים בני הזוג, נוספים ילדים ומשתנים טעמי המבוטח / העמית לזכאים לכספים והוא לא תמיד יודע / זוכר מי מונה כמוטב בתכניות אלה ולעיתים נוצרים מצבים שאינם משקפים את רצונו האחרון של העמית / המבוטח (במקרה גירושין למשל (אם כי כיום חוק חלוקת החסכון בין בני הזוג מסדיר זאת במידה מסוימת ואולם רק לגבי גירושין שנעשו החל מעת כניסתו לתוקף)
            ולכן יתכן וקביעת מוטב - ליורשים החוקיים (ככל שזו בקשתו של העמית) יתכן והיא קביעה מתאימה למי שלא ידע לנהל את המוטבים בתכניות הפנסיה/ גמל / בטוח שלו.
            בכל מקרה האמור כמובן לא לא נועד אלא לתת רקע כללי ולא נועד להחליף ייעוץ משפטי

            27 בנובמבר 2017
            • 27 בנובמבר 2017

              תודה על תשובתך!

              27 בנובמבר 2017
          forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
          close the form