תשלום רטרואקטיבי של הפרשות פנסיה - פורום קופות גמל ופנסיה

שאלה חדשה
 • יואב

  נשלח ע"ייואב 17:00, 27 בפברואר 2014

  שלום, האם זה חוקי ואפשרי שמעסיק שלא שילם לי פנסיה במשך שנה וחצי, יעביר אליי ישירות את התשלום הרטרואטיבי שהוא חייב לי (ולא לקרן פנסיה) לאחר שסיימתי לעבוד אצלו?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

  עו"ד אבנר בן חיון,מנהל הפורום

  18:40, 27 בפברואר 2014


  יואב שלום

  אי תשלום דמי גמולים לביטוח פנסיוני על ידי מעביד- הוא מהלך לא חוקי, הן במישור האזרחי והן במישור העונשי (מכוח חוק הגנת השכר).

  הדבר הטוב ביותר הן עבורך והן עבור מעסיקך הוא לשלם את דמי הגמולים שהיו נדרשים בתשלום לקרן הפנסיה. הענין הוא שלא ניתן להפקיד כספים לקרנות פנסיה חדשות עבור תקופה רטרואקטיבית שמעבר לשנת המס בה מבוצעת ההפקדה (הינו לצורך הדוגמא כיום- בגין החודשיים האחרונים ינואר - פברואר).

  את ההפקדות בגין התקופה שבשנת 2013 והחלק של שנת 2012 (לפי התיאור שלך של אי הפקדה של שנה וחצי) ניתן להפקיד בסכום חד פעמי ב'קרן חדשה כללית' כמשמעותה בהסדר התחיקתי (שהיא קרן פנסיה משלימה. סכומים אלה תוכל למשוך כקצבה בגיל פרישה בלבד).

  בהנחה שהית מגיש תביעה לביה"ד לעבודה בגין אי התשלום, הרי שכאמור לא ניתן לבצע הפקדות רטרואקטיבית לקרן פנסיה, ביה"ד היה מחייב את המעסיק בפיצוי בגין הנזק שנגרם לך. נזק זה, באופן כללי, כולל את דמי הגמולים (הפקדות המעסיק לרכיב התגמולים ולרכיב הפיצויים) שלא שולמו (החלק שמנוכה משכרך רכיב התגמולים ממילא לא נוכה וממילא המעסיק אינו מחויב לשלמו), את התשואה שהיית מקבל בתקופת אי ההפקדות על סכומים אלה (ואם ביה"ד היה רוצה לדייק, בניכוי דמי ניהול ודמי סיכון שהיית משלם לקרן הפנסיה), את אבדן הטבות המס בגין אי ביצוע ההפקדה (רכיב התגמולים שלך לא מוכר לצורך מס וקיבלת אותו כשכר שממנו נוכה מס מלא), וכן את הנזק שנגרם בגין ההיבטים הביטוחיים בגין אי ביצוע ההפקדות (הצטרפות שלך כיום לקרן פנסיה תחייב צבירת תקופת אכשרה מיום ההצטרפות, וכן את גיל ההצטרפות כיום ולא לפני שנה וחצי).

  זה למעשה בסיס ההתדיינות שלך מול המעסיק לצורך חישוב הפיצוי הראוי במקרה זה


  האמור אינו בגדר תחליף ליעוץ משפטי שאותו מומלץ לקבל במקרה זה מעו"ד ועל בסיס המידע והנתונים העובדתיים שבמקרה זה

  בהצלחה  תגובה
 • 12:49, 13 בינואר 2015

  שלום.
  אני מבין שהפרשת התגמולים רטרו הינה הוצאה לא מוכרת למעביד. אולם היות וכל היא לא תהווה זקיפה ביגי העובד . האם נכון?
  והאם כדי שלא תהווה זקיפה חייב העובד להפריש את חלקו ? או שבגלל זאת ממילא הוצאה לא מוכרת למעביד אין זה משנה.

  תגובה
 • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

  עו"ד אבנר בן חיון,מנהל הפורום

  11:58, 21 ביוני 2015

  על פי הפסיקה, דרך המלך היא הפקדה לקרן הפנסיה. הואיל והפקדה לקרן פנסיה חדשה - בגין תקופה רטרואקטיבית, אפשרית רק בגין שנת המס שבה מופקדים הכספים, לכן את הסכומים שבגין שנת מס קודמת ניתן לקבל ישירות אליך

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

מנהל הפורום: עו"ד אבנר בן חיון

בעל נסיון והתמחות מיוחדת בתחום קרנות הפנסיה וקופות הגמל והביטוח. עו"ד בן חיון שימש כיועץ משפטי של מב
למידע נוסף

03-9105770 חיוג
הודעה

פורום קופות גמל ופנסיה נועד לציבור הרחב על מנת ליתן מענה ראשוני וכללי בלבד לשאלות בתחום החסכון הפנסיוני בקופות גמל ובקרנות פנסיה.

האמור בפורום זה אינו בגדר המלצה ואין לראות בו יעוץ משפטי או יעוץ או שיווק השקעות או ייעוץ או שיווק פנסיוני אלא נועד להבהרה ולהסבר בלבד.  

האמור בפורום זה אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ליעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות ו/או שיווק פנסיוני אישי על פי צרכיו הספציפיים של כל פונה ומנהל הפורום אינו אחראי לתוצאות השימוש בהן.