האם עובד שכיר יכול לנהל את הפנסיה שלו היכן שהוא רוצה? - פורום קופות גמל ופנסיה

שאלה חדשה
 • קבוקי

  נשלח ע"יקבוקי 23:22, 9 במרץ 2015

  שלום לכולם! בן זוגי עצמאי ויש לו סוכן ביטוח מעולה, שבאמת דואג לאינטרסים שלו ומסדר לו הכל. הוא טוען שאני יכולה לעבור אליו בלי בעיה (מציע תנאים טובים), אבל בחברה שבה אני עובדת כשכירה מתעקשים שזה לא המצב, ושהחוק הזה לפיו כל אחד בוחר סוכן וקופה לא מיושם או לא בתוקף. מה נכון? דיברתי עם כמה דרגים בכוח אדם וכולם חוזרים על כך שלפי החוק אני לא יכולה לעבור לסוכן/קופה כרצוני? מה דעתכם? תודה

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

  אבנר בן חיון, עו"ד,מנהל הפורום

  08:22, 10 במרץ 2015

  שלום רב, לעובד קיימת הזכות הבלעדית לבחור את היצרן הפנסיוני (הגוף המוסדי) של המוצר הפנסיוני שהוא זכאי להיות מבוטח בו. הוראה זו קבועה בסעיף 20 לחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים(קופות גמל), התשס"ה-2005. בהתאם, העובד רשאי בכל עת לבחור להעביר את החסכון הפנסיוני שלו לכל גוף (ובלבד שהמוצר הפנסיוני יהיה מאותו סוג שאליו יש להפקיד בהתאם להסכם העבודה). לדוגמא אם הסכם העבודה מחייב הפקדות לקרן פנסיה אזי העובד יכול לבחור באם זו תהא קרן הפנסיה מבטחים או מקפת או הראל או כיו"ב אפילו אם חל במקום העבודה הסכם למשל עם חברה אחת מאלה.

  תגובה
 • 13:54, 10 במרץ 2015

  תודה רבה על המענה המהיר! האם זה כולל גם סוכנות ביטוח? כלומר האם אפשר להוציא את הכל לסוכנות פרטית והעבודה תהיה מחויבת לעבוד איתה?

  תגובה
 • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

  אבנר בן חיון, עו"ד,מנהל הפורום

  14:54, 10 במרץ 2015

  בעקרון נושא זה טרם הוסדר לגמרי. מחד, ההסדר התחיקתי קובע כי סוכן הביטוח מחויב ישירות כלפי המבוטח שהוא הלקוח שלו. חובה זו כוללת חובת את מתן היעוץ הפנסיוני המתאים עבור הלקוח בהתאם להליך של יעוץ פנסיוני בו מחויב הסוכן וכיו"ב חובות כמפורט בחוק. מאידך, במציאות, בחלק ממקומות העבודה, ישנם סוכני או סוכנויות ביטוח אשר עוזרות למעסיק בניהול ההסדר הפנסיוני של עובדיו. מצב זה, מעמיד כאן יחס בין ארבע צלעות- מבוטח (עובד)- יצרן פנסיוני - מעסיק וסוכן. קשה לומר שניתן לחייב את המעסיק לעבוד עם סוכנות ביטוח ספיציפית אך מנגד בוודאי אי אפשר להכריח עובד לעבוד מול סוכן ביטוח. מורכב, נכון. זה המצב נכון להיום

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

מנהל הפורום: עו"ד אבנר בן חיון

בעל נסיון והתמחות מיוחדת בתחום קרנות הפנסיה וקופות הגמל והביטוח. עו"ד בן חיון שימש כיועץ משפטי של מב
למידע נוסף

03-9105770 חיוג
הודעה

פורום קופות גמל ופנסיה נועד לציבור הרחב על מנת ליתן מענה ראשוני וכללי בלבד לשאלות בתחום החסכון הפנסיוני בקופות גמל ובקרנות פנסיה.

האמור בפורום זה אינו בגדר המלצה ואין לראות בו יעוץ משפטי או יעוץ או שיווק השקעות או ייעוץ או שיווק פנסיוני אלא נועד להבהרה ולהסבר בלבד.  

האמור בפורום זה אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ליעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות ו/או שיווק פנסיוני אישי על פי צרכיו הספציפיים של כל פונה ומנהל הפורום אינו אחראי לתוצאות השימוש בהן.