• 22 בדצמבר 2015

אי הפרשת פנסיה לעובד בעבור חצי שנה

שלום,
    אני עבדתי במשך חצי שנה במקום עבודה מסוים בשנת 2014. את העבודה התחלתי כאשר הייתה לי קרן פנסיה פעילה, אך למעשה המעביד לא הפריש את כספי הפנסיה לקופה הגם שהייתי זכאי לאחר 3 חודשים עפ''י צו הרחבה כפי שאני מבין כיום בדיעבד.
    כיום אני רוצה לדרוש מהמעביד שישלם את הסכומים שלא הפריש, אך ברצוני לדעת את אופן החישוב של הסכומים :
    1. עפ''י צו הרחבה על המעביד לשלם 6% עבור התגמולים ו- 6% עבור הפיצויים, האם אני צריך/יכול לדרוש מהמעביד שישלם גם את 5.5 % שלי כעובד? או שרק את החלק שעליו לשלם אני יכול לדרוש?
    2.מהו השכר הקובע לעניין חישוב סכום ההפרשה עבור כל חודש עבודה, האם משכר הברוטו יש לחשב את הסכום או שמא משכר הנטו?
    3.איך אני אמור לעשות את השערוך על הסכומים שלא הפריש ובעצם גרם לי נזק בכך שהכספים לא הועברו אל הקופה ? האם רק הפרשי הצמדה וריבית? פיצויי הלנה? או יש חישוב מיוחד בניכוי דמי ניהול שהיה עליי לשלם לקרן הפנסיה לו הכספים היו מצויים בקופה?
    4. האם אני יכול לדרוש מן המעביד לשלם לי את הסכומים ישירות לי או שמא הוא יכול לשלם גם לקרן הפנסיה באופן רטרואקטיבי?

תודה רבה מראש על המענה.

22 בדצמבר 2015
  • מנהל הפורום עו"ד אבנר בן חיון 23 בדצמבר 2015

אי הפרשת פנסיה לעובד בעבור חצי שנה

שלום. לשאלה 1- התשובה שלילית. חלק ההפקדות בגין תגמולי עובד מנוכה משכרו של העובד. משלא בוצעו הפקדות כלל קיבלת את הכסף הזה ישירות במשכורת. יחד עם זאת, כתוצאה מאי ההפקדה יתכן שילמת מס (כחלק ממשכורת) בגין חלק שעה שאם היה מופקד לקרן הפנסיה היה פטור ממס. 2. השכר הקובע להפרשות הוא שכר הברוטו של העובד (המורכב ממשכרת הבסיס (שכר יסוד) ורכיבים הנחשבים לצורך פיצוי פיטורים לפי תקנות פיצוי פיטורים שהם בעקרון: תוספת ותק; תוספת יוקר המחיה;תוספת משפחה) והכל עד לתקרה הקבועה בצו ההרחבה לפנסיה חובה- שהיא גובה השכר הממוצע בקרן.); 3. בעקרון על אי ביצוע הפקדות לקרן פנסיה במועד קמה זכאות לפיצוי הלנה לקרן בלבד. העובד זכאי לשערוך לפי ריבית והצמדה. ניתן לדרוש גם את התשואה שהיו הכספים מקבלים אילו הופקדו במועד בקרן. שים לב שכתוצאה מאי ביצוע ההפקדה נגרם נזק פנסיוני של אי צבירת תקופת אכשרה למחלה קודמת. 4. לקרן פנסיה ניתן להפקיד כספים רק בגין שנת המס בה הם משולמים. הואיל ואתה מדבר על שנת 2014, ואנו גם עומדים בסיומה של שנת 2015, אזי יתכן ולא תוכל להפקיד בקרן הפנסיה את הכספים העולים על תקרת ההפקדות המותרת בקרן פנסיה לשנת מס שאז תהא זכאי לקבל ישירות אליך את הסכומים. אגב שים לב שככל שקיבלת פיצוי פיטורים, אזי אלה באים במקום רכיב הפיצויים שעל המעסיק להפקיד בגינך (כאן זה קצת יותר מורכב)

23 בדצמבר 2015
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?