עסקאות המשולמות בכסף מזומן. - פורום עבירות מס כלכליות

שאלה חדשה
 • דוד

  נשלח ע"ידוד 02:09, 25 באוקטובר 2014

  לאחרונה הוחלט להגביל עסקאות במזומן עד לסכום מסוים,האם ניתן יהיה לבצע עסקאות בכסף מזומן עם קונים פלסטינאים מי"וש, שכן עם ישלמו בשק יש סכנה לקבלת התשלום, לא ניתן לדעת מראש מה סכום העסקה אלא רק לאחר שקילתה כך שגם העברה בנקאית לא תפתור את הבעיה?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד איתי ברכה

  עו"ד איתי ברכה,מנהל הפורום

  16:46, 1 בדצמבר 2014

  שלום וברכה!

  אכן הוחלט להגביל את השימוש במזומן אך העניין טרם נכנס לחקיקה וטרם נכנס לתוקף.

  בדברי ההסבר עד כה אין התייחסות ספציפית למקרה אותו אתה מציג או מקרה דומה אך בכל זאת, קיימת התייחסות למקרים חריגים אחרים כדוגמת בעלי חשבון מוגבל.
  אני מעריך שכאשר התקנות ייכנסו לתוקפן, תהיה אפשרות לפנות לגורמים הרלוונטיים ולקבל אישור מיוחד להתנהל בדרך של קבלת מזומן במקרה זה, בכסוף לחובת דיווח ותשלום מס מלא כמובן.

  מציע במקרה כזה לפנות לעו"ד המומחה במיסוי ולקבל ייעוץ וייצוג לעניין זה.

  תגובה

עבירות המס (עבירות לפי חוק מע"מ, פקודת מס הכנסה ועוד) מוגדרות כעבירות "צווארון לבן".
בית-המשפט העליון קבע, לא אחת, כי המדובר בעבירות המהוות "מכת מדינה" ו- "ספורט לאומי" שיש למגרן ולהוקיען בתוקף שכן פגיעה בקופת המדינה שוות ערך (אם לא יותר) לפגיעה ישירה בכיסו של כל אחד מאזרחי המדינה- גזל וגניבה של ממש.
מדיניות הענישה הנוהגת בבתי-המשפט בישראל הינה כי העונש ההולם והראוי לנאשמים שהורשעו בעבירות מס, גם בעבירות "טכניות" כדוגמת אי-הגשת דוחות חודשיים למע"מ הינו עונש מאסר מאחורי סורג ובריח לצד קנס כספי משמעותי, קל וחומר עת עסקינן בעבירות מס "מהותיות" כדוגמת ניכוי חשבוניות פיקטיביות במסגרת הדיווחים החודשיים.
לא פעם, המדובר בנאשמים (בעלי חברות, עוסקים מורשים, מנהלים פעילים ומעורבים אחרים) שזוהי להם ההסתבכות הראשונה בפלילים, הסתבכות שעלולה לשבש את כל מהלך חייהם האישיים והעסקיים.
מטרתו של הפורום הינו לתת מענה לשאלות הפונים בכל הנוגע לפן הפלילי בתחום המיסים, החל משלב הביקורת וההזמנה לחקירה ועד לשלב ניהול ההליך אל מול רשויות המס ובתי-המשפט.
ייצוג על ידי עורך-דין בקיא בתחום עבירות המס מחויב המציאות וחשוב מעין כמותו.