ירושה ובית פרטי עצמאי - פורום מיסוי מקרקעין

שאלה חדשה
 • שי

  נשלח ע"ישי 13:52, 18 בפברואר 2014

  5 אחים ירשו 2 דירות של סבא. אחד האחים חושש שנמכור כרגע מיכוון שמצבו הכלכלי לא בטוח, וייתכן כי יהיה עליו למכור את ביתו הפרטי, ואז ממילא יצטרך לשלם מס' מכירה (על בית שני שמוכר: הראשון מה שימכר כחלק מהירושה, והשני ביתו הפרטי) ומסרב לחתום ולאפשר את חלוקת הירושה כעת. האם בכלל ישלם מס' על בית שני הרי, הנכס של היורשים כולם ולא רק שלו ולמה נחשב לדבריו כ"בית שני" שלו (הרי יש לו בו רק 20%)? והאם יש שוני כי כאן מדובר על 2 דירות שבאו בירושה? תודה ותזכו למצוות.

  השב
 • 22:37, 23 בפברואר 2014

  שי שלום. ראשית החשש של הדוד שלך אמיתי אך המדובר על תשלום מס שבח ולא מס מכירה. מכל מקום לאור הרפורמה בחוק המס אמור להיות לא גבוה ויש לחשבו לפי נתוני רכישת הבתים בעבר. כמו כן אציין כי דודך נחשב בכל מקרה אדם מרובה דירות ועל כן גם במכירת ביתו הפרטי הוא יצטרך לשלם מס שבח כלשהו , על כן אין משמעות לסדר המכירה , אך זאת כל עוד הוא לא ימכור יותר משני בתים. נא הפנה אותו לייעוץ מקצועי במסגרתו ייפרשו בפניו כל החלופות הקיימות על מנת שיקבל החלטה מושכלת.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד ואדים בליאכר

מנהל הפורום: עו"ד ואדים בליאכר

בוגר תואר ראשון בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת חיפה. שותף ומייסד משרד עורכי דין בליאכר את מלול. בעל
למידע נוסף

077-9977443 חיוג
הודעה

פורום מיסוי מקרקעין יעסוק בשאלות הקשורות במיסים העשויים לחול על עסקאות מכר / רכישת מקרקעין והדרך הנכונה והלגיטימית לתכנון עסקה באופן שתניב למוכר/קונה את המקסימום מתמורת העסקה תוך חשיפה מינימלית למס.
כידוע , בעסקאות מכר מקרקעין מעורבת תמיד שאלת המיסים החלים על העסקה ומכאן נגזרת החשיבות הרבה בתכנון אופן ביצוע העסקה, וכל זאת לפני כריתת חוזה.
יובהר כי התשובות בפורום אינן באות במקום היוועצות עם עו"ד מומחה בתחום, בייחוד שעסקינן בנושא כה מורכב, כשלפרטים הקטנים מיוחסת חשיבות רבה מאוד לצורך מתן תשובה מושכלת. הדבר מקבל משנה תוקף לאור השינויים התכופים בחקיקת המסים, ולאור הרפורמה במיסוי מקרקעין משנת 2014.  
האמור בתשובות בפורום זה הננו כללי ואין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה כל שהיא ועל השואל לפנות לעו"ד מומחה בנושא, אשר יבחן את השאלה ויעניק חו"ד מקיפה.