מה ההבדל בין חקירה באזהרה לחקירה רגילה - פורום עבירות אלימות

שאלה חדשה
 • טל

  נשלח ע"יטל 23:31, 11 במרץ 2015

  שלום, מה ההבדל בין חקירה באזהרה וחקירה שלא באזהרה? תודה מראש

  השב
 • מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

  עו"ד פלילי יאיר רגב,מנהל הפורום

  23:47, 11 במרץ 2015

  שלום טל,
  חקירה באזהרה היא חקירת חשוד בביצוע עבירה פלילית, וחקירה שלא באזהרה היא חקירה עד שלא בסטטוס של חשוד.
  כשהנחקר חשוד בביצוע עבירה פלילית, המשטרה חייבת לפרט באוזניו את החשד נגדו הממוקד במקום ובזמן. המשטרה חייבת להציג בפניו את זכויותיו, כולל את זכות השתיקה.
  לעומת זאת עד שאינו חשוד חייב להשיב לכל שאלות החוקרים, אלא אם התשובה לשאלה הספציפית עלולה להפליל אותו.

  חקירה משטרתית היא תהליך של בירור וקביעת עובדות, גביית עדויות ואיסוף ראיות, המבוצע על ידי שוטרים ונועד להשיג יעד מיעדי המשטרה. ידע כזה נאסף במטרה לאפשר למשטרה להביא את מבצעי העבירות לדין.
  חקירה משטרתית מתנהלת במגבלות שנקבעו בחוקי המדינה ובתקנות המשטרה, וחריגה מהמגבלות האלה עלולה לביא להענשת השוטרים החורגים ולאי השגת מטרת החקירה.
  החוקרים מקבלים הכשרה מתאימה לגביית עדויות, ובמשך הזמן גדלה מיומנות התשאול שלהם. מטרת התשאול היא השגת תשובות אמינות מהנשאל. יש לקבל תשובות אמינות גם מנשאלים שיש להם סיבה טובה שלא לתת מידע או לשקר.
  דרישה אחרת ממתשאל מיומן היא הבנת גבולות הלחץ הפסיכולוגי שכדאי להפעיל על הנשאל. לצורך הפעלת לחץ כזה מותר למתשאל לשקר לנשאל או להציג לו מצג שווא. לחץ פסיכולוגי רב מדי או מועט מדי עשוי להפיק תשובה לא אמינה.
  חשוב לציין כי נחקר בתחנת משטרה אינו צריך לומר דבר בטרם התייעץ עם עורך דין מקצועי אשר בקיא בתחום המשפט הפלילי. זאת גם אם החוקר מאיץ לצורך התקדמות החקריה, לשון החוק מגדירה את הזמן אשר יאלץ חוקר להמתין "זמן סביר" ככה שזה נתון לפרשנות ושיקולי דעת, בכל מקרה נחקר רשאי לשמור על זכות שתיקה עד למועד ההיוועצות ובכך לעקב את החקירה.

  לסיכום ,ראוי לציין כי מוטב לשמור על קור רוח ולא להתרגש מצעקות או הפחדות, ולדרוש מהחוקר לממש את זכות ההיוועצות בעורך הדין ולהמתין לערוך דין מקצועי אשר מתמחה בתחום הפלילי לצורך מימושה.

  נכון לומר כי החשוד נחקר באזהרה, חקירה באזהרה (ולא "נחקר תחת אזהרה").

  תגובה
מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

מנהל הפורום: יאיר רגב עורך דין פלילי

בעל תואר ראשון במשפטים מהקריה האקדמית קרית-אונו (L.L.B), סיים את לימודיו בהצטיינות. בעל תואר שני מאו
למידע נוסף

053-9373379 חיוג
הודעה

אם אתם חשודים בביצוע עבירת אלימות? היזהרו – אתם עלולים להיענש באופן חמור ואף לשאת כתם שקשה למחוק. חשוב שתדעו מהן עבירות האלימות וסיווגן, אילו סוגי תקיפה קיימים בחוק ועוד. מהי זכותו של אדם לפעול מתוך "הגנה עצמית" וכד'. לטובתכם חשוב שתיוועצו בעורך דין פלילי – עוד בשלב החקירה במשטרה.
הפורום נועד לתת מענה משפטי מקצועי לשאלות בענייני עבירות אלימות על מאפייניה השונים.
בפורום זה יינתן מענה ראשוני למגוון שאלות הקשורות לחשודים או נאשמים בביצוע עבירות אלימות, אלימות כנגד אדם (החל מתקיפה, קטטה, גרימת חבלה חמורה ועד רצח), אלימות במשפחה, אלימות מינית (תקיפה מינית), אלימות כלפי קטינים, אלימות כלפי בעלי תפקיד (שוטרים, פקחים, רופאים, עובדים סוציאליים, מורים וכד') ועוד נושאים רבים שבוודאי יעלו בעקבות שאלות הגולשים בפורום.
במסגרת הפורום נייעץ ונסייע לך כיצד להתמודד ונעניק כלים משפטיים להצליח במאבק.