• 7 ביולי 2012

    מס הכנסה

    לבעלי נקבעה נכות ע"י ועדת מס הכנסה 20% +20% נכות לצמיתות ע"י אורולוג ו50% צד ימין+40% צד שמאל ע"י נאורולוג בגין פרקינסון.האם אחוזי נכות אלה מקנים פטור מלא ממס הכנסה?
    בתודה מראש
    אנה

    7 ביולי 2012
  • 16 ביולי 2012

    מס הכנסה

    עפ"י סעיף 9(5) לפקודת מס הכנסה, אדם הסובל מנכות רפואית של יותר מ-90%, זכאי לקבלת פטור מתשלום מס הכנסה על הכנסתו, עד לשיעור המקסימאלי הקבוע בחוק. שיעור זה משתנה משנה לשנה ואת הפטור ניתן לקבל גם לעתיד וגם לעבר, זאת עבור שש השנים אחרונות, בהתאם למועד תחילת הנכות שנקבע על ידי הועדה של המוסד לביטוח לאומי.
    ההכנסה אשר עליה ניתן לקבל את הפטור, הינה אותה הכנסה שיש לנכה מעבודתו. אולם, במקרים בהם הנכה אינו מגיע להכנסה השנתית המינימאלית הקבועה בחוק, יאושר לו פטור מתשלום מס הכנסה, עד לגובה תקרה מסוימת, גם אם ההכנסה אינה נובעת מעצם עבודתו.
    חשוב לדעת כי מי שנכותו נקבעה כבר על ידי ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי, במסגרת תביעה בגין פגיעה מעבודה, תביעה במסגרת חוק הנכים (תגמולים ושיקום) וכו', יכול להסתמך על קביעה זו גם לצורך תביעתו לקבלת פטור ממס הכנסה. במקרים אחרים, בהם טרם נקבעה נכותו הרפואית של התובע, יהיה עליו להיבדק ע"י ועדה רפואית של ביטוח לאומי, אשר תקבע את נכותו לצורך התביעה לקבלת הפטור.

    חישוב שיעור הנכות, נעשה בשקלול סה"כ הנכויות הרפואיות שנקבעו ע"י המוסד לביטוח לאומי בגין הפגיעות באיברי הגוף השונים. כך לדוגמא, אם לתובע נקבעו 10% בגין הגבלות באיבר אחדו-10% נכות בגין חולי או ליקוי באיבר אחר, אז נכותו הכוללת של אותו אדם תעמוד על 19% ולא על 20%.

    16 ביולי 2012
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?