קנס יציאה - פורום משאבי אנוש ושכר

שאלה חדשה
 • מיטל

  נשלח ע"ימיטל 19:14, 27 בנובמבר 2012

  שלום, אני עתידה לחתום על חוזה - לעבודה בחברת ביטוח ידועה. אחד הסעיפים הוא קנס יציאה בגובה של 2500 ש"ח, לאחר הכשרה של בין שבועיים לחודש. ברצוני לדעת, האם זה חוקי לקנוס? ממתי הקנס "תופס" (כלומר, אם הייתי שבוע בקורס, ולא מתאים לי להמשיך, האם אני יכולה להפסיק את עבודתי ללא תשלום הקנס?) האם יתכן שהקנס לא מדורג? והאם יש מדרגות מוגדרות לקנס קבוע בחוק (כלומר, אחר X זמן, הקנס יורד Y?) האם סירוב על חתימת הסעיף הנ"ל יכול להוביל לכך שהחברה לא תרצה להעסיק אותי? האם תביעה בדיעבד תוכל לזכות אותי? אשמח לתשובה, תודה רבה, מיטל

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד אורית רוזן אור

  עו"ד אורית רוזן - אור,מנהל הפורום

  12:13, 28 בנובמבר 2012

  מעסיק רשאי להתנות את השתתפות העובד בקורס או הכשרה מקצועית בכך שהעובד ישיב לו את עלות ההכשרה כמו גם התניה לתקופת עבודה מינימלית בגין ההכשרה בכפוף להוכחת עלויות ההכשרה.
  לא יקוזז עלות הכשרת עבודה אם אין הסכם בין הצדדים הכולל הוראת קיזוז זו מראש.
  המדובר בהחזר הוצאות הכשרה לאחר הפרת חוזה עבודה.

  תגובה

בפורום יוכלו המעסיקים השונים - מנהלי חברות, מנהלי משאבי אנוש, מנהלי חברות כ"א, מעסיקי עובדים זרים וכו', לקבל מידע הכרחי בנוגע להעסקת עובדים, ובכלל זאת: התנאים לקבלת עובד לעבודה, חוזה העבודה, סיום יחסי עבודה וחובת שימוע, זכויות וחובות הנובעות מיחסי עבודה (זכויות סוציאליות כגון חופשת מחלה, שעות נוספותדמי הבראה וכיו"ב) וסיומם (שימוע, זכאות לפיצויי פיטורים ודרך חישובם, הודעה מוקדמת וכיו"ב), זכויות פנסיוניות, חוזה עבודה, תחולה ונפקות של הסכמים קיבוציים, הסדרים קיבוציים וצווי הרחבה, הגנה על סודות מסחריים, התקשרויות עם עובדים ונותני שירותים, יחסי עובד- מעביד, יועצים חיצוניים ופרילנסרים, התנהלות בנושא זכויות נשים וטיפולי הפריה והריון, התנהלות בנושא משמעת, בדיקת נאותות התנהלות חברה באספקלריה משפטית של משפט העבודה בטרם הפיכתה לחברה ציבורית.