כמה שאלות בנושא פיטורין - פורום משאבי אנוש ושכר

שאלה חדשה
 • יפית גלבוע

  נשלח ע"ייפית גלבוע 18:51, 15 באפריל 2012

  שלום רב, בעלי קיבל הודעה כי הוא מפוטר ב 28/3. בעלי עובד בקייטרינג שיש לו גם מסעדה וכשבועיים לפני הפיטורין נאמר לו שייתכן והקייטרינג ייסגר ולכן גם עבודתו, כשף של הקייטרינג תופסק. כשהוא קיבל את הודעת הפיטורין נאמר לו כי הקייטרינג לא ייסגר ומי שיוציא את האירועים יהיה עובד פרילנסר במטרה לחסוך עלויות. 1. האם השיחה המוקדמת נחשבת כשיחת שימוע לפני פיטורין? השיחה לא תועדה בכתב. המשכורת של בעלי מחייבת ביצוע 4 אירועים בחודש כל עוד הוא עובד של הקייטרינג. כשהוא אינו מוציא אירועים, הוא מתפקד כשף של המסעדה. בעלי הודיע למעסיקתו (שלא מאפשרת לו לצאת מוקדם לראיונות עבודה תחת הטוענה כי "הוא מפקיר משמרת")שהוא מבקש לסיים את עבודתו ב 26/4 היות וזה היום ה 30 מיום ההודעה (כולל יום ההודעה עצמו). יום למחרת יש אירוע גדול של הקייטרינג שהמעסיקה שלו בנתה על זה שהוא יוציא אותו (ולשם כך יש לעבוד ביום העצמאות). המעסיקה איימה עליו שאם לא יוציא את האירוע היא לא תשלם לו עבור 4 אירועים בחודש אפריל, ובנוסף תקצץ את החלק היחסי שלו יעבוד עד סוף החודש (המשכורת מחולקת בכתיבה ל4 אירועים + שכר בסיס, אף על פי שלא בכל חודש יש לו אירועים או את כולם). 2. האם הדבר חוקי? והאם לבעלי מותר לטעון שמבחינתו היום ה 30 כולל את יום ההודעה. חשוב לי לציין שהתברר כי במשך 7 חודשים המעסיקה לא העבירה תשלום לביטוח המנהלים של בעלי (הכולל רכיב פנסיוני), אף על פי שזה ירד ממשכורתו מדי חודש.... אודה לתשובתך בהקדם לפני נקיטה באמצעים משפטיים כנגדה. תודה, יפית

  השב
 • 13:56, 16 באפריל 2012

  אם בעלך קבל מועד בו ייכנסו הפיטורים לתוקף זהו המועד והוא איננו יכול לעשות דין לעצמו. מעסיק איננו רשאי שלא לשלם לו על עבודה שעשה. כפי שתארת את השיחה שנערכה עם בעלך, זו לא היתה שיחה שימוע. על שיחת שימוע יש להודיע בכתב, לכתוב מה הסיבה שמתכוונים לפטרו ויש לרשום פרוטוקול בשיחה ולאפשר לבעלך לטעון כנגד הפיטורים - אם זה לא נעשה , לא היה לו שימוע.
  שבעלך יודיע כי יסכים לעבוד עד התאריך שנררש אם לא יעבירו לו את הביטוח הפנסיוני עוד החודש.
  אני מציעה לכם להתייעץ באופן פרטי עם עו"ד לגבי כל הזכויות המגיעות לבעלך וכיצד עליו לנהוג

  תגובה

בפורום יוכלו המעסיקים השונים - מנהלי חברות, מנהלי משאבי אנוש, מנהלי חברות כ"א, מעסיקי עובדים זרים וכו', לקבל מידע הכרחי בנוגע להעסקת עובדים, ובכלל זאת: התנאים לקבלת עובד לעבודה, חוזה העבודה, סיום יחסי עבודה וחובת שימוע, זכויות וחובות הנובעות מיחסי עבודה (זכויות סוציאליות כגון חופשת מחלה, שעות נוספותדמי הבראה וכיו"ב) וסיומם (שימוע, זכאות לפיצויי פיטורים ודרך חישובם, הודעה מוקדמת וכיו"ב), זכויות פנסיוניות, חוזה עבודה, תחולה ונפקות של הסכמים קיבוציים, הסדרים קיבוציים וצווי הרחבה, הגנה על סודות מסחריים, התקשרויות עם עובדים ונותני שירותים, יחסי עובד- מעביד, יועצים חיצוניים ופרילנסרים, התנהלות בנושא זכויות נשים וטיפולי הפריה והריון, התנהלות בנושא משמעת, בדיקת נאותות התנהלות חברה באספקלריה משפטית של משפט העבודה בטרם הפיכתה לחברה ציבורית.