ימי מחלה - פורום משאבי אנוש ושכר

שאלה חדשה
 • טל

  נשלח ע"יטל 12:06, 20 באפריל 2012

  שלום רב, אני עובדת במלון. בהריון בחודש השלישי. בשל חולשה קיצונית, ובעיות בלחץ הדם, ניתנו לי סיקים ל20 יום. ניסיתי לברר, כמה ישולם לי עבור אותם ימים, וקיבלתי תשובות שונות. חלק אמרו לי שעבור היום הראשון והשני אקבל 50% ועבור השאר 100% (אין יום המתנה, כי זו המחלה הראשונה שלי). לעומת זאת, בהסכם הקיבוצי של התאחדות המלונות של 2010, קראתי שעובדים שהחלו עבודתם לאחר 7/2004 מקבלים תשלום עבור דמי מחלה לפי התכנית המצומצת הקבועה בתקנות דמי מחלה, על פיה: א. רשום שאיני זכאית להפרשות לפנסיה בזמן מחלה. ב. רשום שהתשלום הוא כדלקמן: ימים 1-2: 50%, ימים 3-17: 80% ומהיום ה18 ואילך: 90%. זאת, בניגוד למה שביררתי עם חברה שהיא חשבת שכר של מלון אחר, שאמרה שעבור היומיים הראשונים משולמים לי 50% ומהיום השלישי ואילך: 100%. אם כן, מה נכון מבחינת חישוב והאם אני כן זכאית להפרשות לפנסיה בתקופת דמי המחלה או לא?

  השב
 • 14:41, 22 באפריל 2012

  מה שקבוע בחוק - זה הרצפה, פחות מזה לא ניתן לתת. החוק קובע כי עבור היום הראשון של המחלה אין תשלום, עבור היום השני והשלישי משלמים 50% ומהיום הרביעי תשלום מלא. בדקי את ההסכם הקיבוצי בענף המלונאות, אם הוא נותן יותר מכך, אזי הולכים לפיו, אם הוא נותן פחות או תמורה זהה לחוק - הולכים לפי החוק

  תגובה
 • 18:15, 24 באפריל 2012

  עו"ד רוזנר שלום רב,
  ראשית, תודה על תשובותייך.
  כפי שרשמתי, אני בהריון (בחודש רביעי). בשל חולשה הקיצונית, נפילות ספונטניות לאחר ראיית צללים שחורים, דפיקות לב מואצות אחרי כול פעולה,סחרחורות ומיגרנות שהוחמרו בצורה קיצונית מאז ההריון (תופעה המוכרת בנוירולוגיה).

  לאחר שיחה טלפונית שהייתה לי עם רופא הנשים שלי בשבוע שעבר, הוא אמר לי שהמצב מדאיג אותו, והוא רוצה לתת לי שלושה-ארבעה שבועות מנוחה.

  מתוך דאגה לצד הכספי שבעניין (מצבי הכלכלי אינו טוב בכלל), ביקשתי ממנהלת משאבי אנוש אצלנו לברר עם חברת הביטוח, מה יהיה התשלום עבור אותה תקופה. הפקידה ששוחחה איתה אמרה לה שאין זה נשמע לה בסדר שאני מבקשת לדעת זאת, ושהיא תקפיד הקפדה יתרה על הסיקים שלי. כמו כן, עדכנה את מנהלת משאבי אנוש בכך שעל הסיבה שצריכה להופיע בטופס המחלה היא: חולשה קיצונית, נפילות ....בעקבות ההריון. שלא יהיה רשום סתם הריון, ושלא יהיה רשום רק כאבי ראש.

  היום הייתי אצל הרופא (בדרך אליו נפלתי שוב) והוא רשם לי בסיק: "מנוחה מוחלטת. כאבי ראש קשים מלווים בסחרחורות ונפילות ספונטיות" ללא שום אזכור של נושא ההריון (אם כי, מדובר בגניקולוג שנתן את הסיק).

  אציין, כי מדובר במלון השייך לרשת, שפוגעת בזכויות העובדים ללא רחם, וכבר יש לה לא מעט תביעות נגדה בנושא. אני מניחה שגם בנושא הסיקים הרשת, בשיתוף עם חברת הביטוח, יעשו הכול כדי לא לשלם את מה שמגיע לי (בייחוד לאור זאת שבתום השנה חברת הביטוח מחזירה לרשת 50% מהרווחים, היינו מהכספים שהופקדו אצלה במהלך השנה על ידי הרשת, ולא שולמו לעובדים). זאת, כאמור, בייחוד בשל כך שביררתי ובשל הסיבה.

  שאלותיי הן: האם בשל העובדה שביררתי מראש, חברת הביטוח יכולה לא לשלם לי?

  וכן, לא ראיתי בחוק דמי מחלה שיש אזכור לחשיבות סיבת תעודת המחלה. האם זה משנה אם הסיבה לסיק היא כאבי ראש או חולשה קיצונית בעקבות הריון? בהתייעצות שלי עם חשב שכר, מכר משפחה, הוא אמר שייתכן כי פקידת התביעות אמרה לי לרשום "בעקבות הריון" דווקא כדי לא לשלם לי, שכן ייתכן כי ההסכם שלה עם הרשת אינו כולל תביעות הקשורות בהריון. לא נשמע לי הגיוני. הרי ביטוח לאומי משלם רק מ30 יום, ועד אז מורה לנצל את ימי הסיקים.

  אודה מאוד לתשובותייך
  טל המודאגת

  תגובה
 • 19:25, 24 באפריל 2012

  אני מציעה לך להתייעץ עם עו"ד בעניין. אולי תוכלי לקבל שמירת הריון לפחות חודש - ואז תקבלי גימלה מהביטוח הלאומי.

  תגובה
 • 20:19, 24 באפריל 2012

  עו"ד רוזנר שלום,

  אני חוששת מהפרוצדורה של שמירת הריון מביטוח לאומי כי הבנתי שגם כשיש סיבה מוצדקת ביטוח לאומי מפעיל את הרופאים שלו כדי לעשות הכול ולא לתת שמירה. שמעתי על מקרים של צירים מוקדמים, שזכו לדחיית ביטוח לאומי. איני יכולה להרשות לעצמי תקופה כזו ללא תשלום. אשמח לתשובותייך

  תגובה

בפורום יוכלו המעסיקים השונים - מנהלי חברות, מנהלי משאבי אנוש, מנהלי חברות כ"א, מעסיקי עובדים זרים וכו', לקבל מידע הכרחי בנוגע להעסקת עובדים, ובכלל זאת: התנאים לקבלת עובד לעבודה, חוזה העבודה, סיום יחסי עבודה וחובת שימוע, זכויות וחובות הנובעות מיחסי עבודה (זכויות סוציאליות כגון חופשת מחלה, שעות נוספותדמי הבראה וכיו"ב) וסיומם (שימוע, זכאות לפיצויי פיטורים ודרך חישובם, הודעה מוקדמת וכיו"ב), זכויות פנסיוניות, חוזה עבודה, תחולה ונפקות של הסכמים קיבוציים, הסדרים קיבוציים וצווי הרחבה, הגנה על סודות מסחריים, התקשרויות עם עובדים ונותני שירותים, יחסי עובד- מעביד, יועצים חיצוניים ופרילנסרים, התנהלות בנושא זכויות נשים וטיפולי הפריה והריון, התנהלות בנושא משמעת, בדיקת נאותות התנהלות חברה באספקלריה משפטית של משפט העבודה בטרם הפיכתה לחברה ציבורית.