שכ"ט עו"ד בגין תביעת נכות לפוליסה פרטית - פורום שכר טרחה - יחסי עורך דין - לקוח

שאלה חדשה
 • שאול

  נשלח ע"ישאול 13:38, 19 בפברואר 2013

  שלום אני מבוטח בפוליסה פרטית עם כיסוי לנכות ממחלה או תאונה. הביטוח הנו קולקטיבי (ממקום עבודה). לצערי חליתי ונקבעו לי אחוזי נכות ע"י ביטוח לאומי. כל זאת, בסמוך למו"מ שניהלתי עם המעסיק בתחום דיני עבודה, שלשמו שכרתי את שירותיו של עו"ד. במסגרת זו, המצאתי לעוה"ד גם עותק של פוליסת ביטוח מנהלים אשר רכש עבורי המעסיק, הכוללת בין היתר גם אובדן כושר עבודה. לאחר פנייתו של עוה"ד לחב' הביטוח קיבלתי במס' חלקים פיצוי על נכות (הנובע מכיסוי שיש לי בגין פוליסה אחרת). אציין כי פיצוי זה היה משולם לי בכל מקרה באמצעות פנייה של המעסיק לחב' הביטוח בנושא. בגין אותו פיצוי, נידרשתי ע"י העו"ד, על כל סכום שהגיע, לשלם לו שכ"ט של 17.5%+מע"מ. הסכומים שולמו על ידי אף שלטעמי היה טעם לפגם בדרישתו זו. באחרונה, העו"ד יעץ לי לדרוש מחב' הביטוח סכום נוסף (נוכח אחוזי נכות נוספים). אף שבתחילה הסתייגתי, נעתרתי בסופו של דבר ללחצו של עוה"ד לנסות בהליכי פשרה לשאת ולתת עם חברת הביטוח. עוה"ד טען שבשל התיישנות יש להפנות תביעה לבית המשפט, ומשכך שולמה על ידי אגרה כנדרש. בשלב בו הגיעה תגובת ראשונה מטעם חב' הביטוח לביה"מש, הודעתי לעוה"ד כי אני מושכת את ידי מהתביעה. נכון להיום, עוה"ד הודיע לי כי הנושא הסתיים בפשרה לפיה חב' הביטוח תפצה אותי בסכום נוסף, ללא הוצאות. כמו כן, נדרשתי לשכ"ט של 22.5% +מע"מ על הסכום הנוסף, ועוד כמה מאות ש"ח בגין הוצאות עוה"ד. יודגש כי טרם סוכם עם עוה"ד שכר טירחתו בגין ייצוגו במו"מ מול המעסיק בתחום דיני עבודה (הנושא הסתיים בהסכם עם המעסיק). שאלותי כדלהלן: האם לאור המתואר לעיל עלי לשאת בשכ"ט מלא וגבוה בגין הפיצוי מחב' הביטוח? האם עלי לשת בשכ"ט של 22.5% בגין הפיצוי הנוסף, אף שמשכתי את ידי מהתביעה והעניין הסתיים בפשרה וללא כל דיון בבי"מש? עד כה שילמתי לעוה"ד "על הדרך" שכ"ט של כמה עשרות אלפי ש"ח רק בגין הפיצוי האמור - האם יש לקזז זאת מתחשיב שכה"ט שידרוש עוה"ד בגין ייצוגו אותי במו"מ מול המעסיק? תודה מראש, שאול

  השב
 • 11:53, 20 בפברואר 2013

  שלום רב,

  הנך שואל מס' רב של שאלות שכמובן שלא ניתן לתת מענה ראוי להן במסגרת מצומצמת של פורום זה.

  יחד עם זאת אבהיר, שבגין עבודה שביצע עורך דין, ואשר לא סוכם לגביה מה יהא שכר הטרחה, זכאי עורך הדין לשכר ראוי, אשר נקבע בכל מקרה ע"פ נסיבותיו.

  לגבי השאלה באם את רשאית לקזז את אותו שכר ראוי משכר קודם ששילמת ואשר לדעתך לא היית צריכה לשלם, אזי המדובר במחלוקת עובדתית רחבה, שלא ניתן לתת מענה לגביה במסגרת זו.

  תגובה
 • 12:33, 20 בפברואר 2013

  אני מודה לתשובתך העניינית

  אודה להתיחסותך האם מקובל שכ"ט בשיעור 22.5%+מע"מ מפיצוי בפשרה, לאחר הגשת תביעה, שלא התקיים במסגרתו כל דיון משפטי .

  תודה, שאול

  תגובה
 • 15:21, 21 בפברואר 2013

  עורכי דין מבקשים ורשאים לבקש שכ"ט ע"פ שיקול דעתם (אלא באם החוק מגביל זאת), כנובע ממרכיבים רבים, כגון ניסיונם, המוניטין שצברו, מורכבות התיק וכדו'.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אור גל-און

מנהל הפורום: עו"ד אור גל-און

גל-און קפל-שמואלי, משרד עורכי דין, הינו משרד בוטיק המתמחה במספר תחומים משפטיים יחודיים. צוות המשרד
למידע נוסף

053-9376365 חיוג
הודעה

מהו שכר הטרחה המומלץ או הראוי לטיפול בתיק שלך? האם למעשה חתימה על הסכם שכר טרחה עם עורך דין מחייב? מי קבע מהו שכר טרחת עורך דין ומה קורה כשמסיימים תיק בפשרה? כל זאת ונושאים נוספים הנוגעים גם לקהל עורכי הדין, לרבות סוגיית גביית שכר טרחה והסדרת הנושא - בפורום זה.

על שכר טרחה לעורך דין/ מדריך ללקוח