• 5 בפברואר 2014

  מיסוי במסגרת פינוי בינוי.

  ברשותי דירה הרשומה בטאבו שאת חציה קיבלתי במסגרת הסכם חלוקת עיזבון, ואת חציה השני ע"י מתנה מאימי. כרגע ישנו יזם הפועל בפרויקט פינוי בינוי המחתים את הדיירים על חוזה הפרויקט, ועורך הדין איתו שוחחתי (מטעם היזם) הסביר לי כי במידה ולא עברו שנתיים מיום הרישום בטאבו ועד לחתימת החוזה אדרש לשלם מיסי שבח וקנייה. מצד שני בחוזה כתוב כי היזם ישא בכל המיסים הכרוכים בפרויקט. העו"ד הציע לי לחכות עד תום השנתיים ורק אז לחתום על החוזה, אלא שאז אפסיד הטבה משמעותית בזכות הקדימה לבחירת הדירה הספציפית בפרויקט. שאלותי הן:
  1. מדוע נמנות השנתיים מיום הרישום בטאבו ועד ליום החתימה על החוזה, במקום עד ליום ההכרזה על הוצאת הפרויקט לפועל ?
  2. העו"ד הציע לחליפין לחתום על החוזה רק לשם קבלת זכות הקדימה לבחירת הדירה, אך בפועל הוא יוקפא מיידית- האם אפשרות זו טובה עבורי ?
  3. האם יהיה נכון להתעלם מכך שעורך הדין טען כי יהיה עלי לשלם מיסים בניגוד למה שכתוב בחוזה ?- והאם החוק מתייחס לסוגית תשלום המיסים או שזה תלוי בחוזה שנחתם ביני לבין היזם ?

  5 בפברואר 2014
 • מנהל הפורום עו"ד שי אליאב 5 בפברואר 2014

  מיסוי במסגרת פינוי בינוי.

  1. זה המצב הפרמאלי.
  2. עקרונית יום המכירה בפינוי ובינוי נדחה ליום העליה לקרקע, אך יחד עם זאת, ייתכן ולא יקבלו זאת - מצריך לטעמי לקבל חוות דעת בעניין מיסוי ולפחות לגשת למיסוי מקרקעין ולהעלות שאילתא בענין.
  3. החוק קובע שמס שבח חלים על המוכר, שזה אתה, אלא אם סוכם אחרת בהסכם. אם ההסכם קובע שבכול מקרה היזם ישלם, אזי התשלום ישולם על ידו. יחד עם זאת, יש לוודא שאין דרישה בהסכם שבעל דירה יקבל פטור. אם כך, ובהנחה שלא תקבל פטור - החיוב יגיע אליך.

  5 בפברואר 2014
  • 27 בינואר 2015

   מיסוי במסגרת פינוי בינוי.

   ברשותך ארצה לשאול:
   במידה ואכן דירה התקבלה במתנה, ועדיין לא עברו שנתיים - מהו המס שבח שישולם ?
   בהנחה שהדירה הינה משנות השישים... ועברה בירושה והתקבלה אחכ במתנה.
   האם המס שבח הוא ע"י חישוב לינארי ? שאו אז, מדובר במס מאוד מאוד נמוך ולכן לא כל כך משמעותי ?

   27 בינואר 2015
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?