מיסוי במסגרת פינוי בינוי. - פורום תמ"א 38 ופינוי בינוי

שאלה חדשה
 • קובי

  נשלח ע"יקובי 05:17, 5 בפברואר 2014

  ברשותי דירה הרשומה בטאבו שאת חציה קיבלתי במסגרת הסכם חלוקת עיזבון, ואת חציה השני ע"י מתנה מאימי. כרגע ישנו יזם הפועל בפרויקט פינוי בינוי המחתים את הדיירים על חוזה הפרויקט, ועורך הדין איתו שוחחתי (מטעם היזם) הסביר לי כי במידה ולא עברו שנתיים מיום הרישום בטאבו ועד לחתימת החוזה אדרש לשלם מיסי שבח וקנייה. מצד שני בחוזה כתוב כי היזם ישא בכל המיסים הכרוכים בפרויקט. העו"ד הציע לי לחכות עד תום השנתיים ורק אז לחתום על החוזה, אלא שאז אפסיד הטבה משמעותית בזכות הקדימה לבחירת הדירה הספציפית בפרויקט. שאלותי הן: 1. מדוע נמנות השנתיים מיום הרישום בטאבו ועד ליום החתימה על החוזה, במקום עד ליום ההכרזה על הוצאת הפרויקט לפועל ? 2. העו"ד הציע לחליפין לחתום על החוזה רק לשם קבלת זכות הקדימה לבחירת הדירה, אך בפועל הוא יוקפא מיידית- האם אפשרות זו טובה עבורי ? 3. האם יהיה נכון להתעלם מכך שעורך הדין טען כי יהיה עלי לשלם מיסים בניגוד למה שכתוב בחוזה ?- והאם החוק מתייחס לסוגית תשלום המיסים או שזה תלוי בחוזה שנחתם ביני לבין היזם ?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד שי אליאב

  עו"ד שי אליאב,מנהל הפורום

  13:46, 5 בפברואר 2014

  1. זה המצב הפרמאלי.
  2. עקרונית יום המכירה בפינוי ובינוי נדחה ליום העליה לקרקע, אך יחד עם זאת, ייתכן ולא יקבלו זאת - מצריך לטעמי לקבל חוות דעת בעניין מיסוי ולפחות לגשת למיסוי מקרקעין ולהעלות שאילתא בענין.
  3. החוק קובע שמס שבח חלים על המוכר, שזה אתה, אלא אם סוכם אחרת בהסכם. אם ההסכם קובע שבכול מקרה היזם ישלם, אזי התשלום ישולם על ידו. יחד עם זאת, יש לוודא שאין דרישה בהסכם שבעל דירה יקבל פטור. אם כך, ובהנחה שלא תקבל פטור - החיוב יגיע אליך.

  תגובה
 • 21:37, 27 בינואר 2015

  ברשותך ארצה לשאול:
  במידה ואכן דירה התקבלה במתנה, ועדיין לא עברו שנתיים - מהו המס שבח שישולם ?
  בהנחה שהדירה הינה משנות השישים... ועברה בירושה והתקבלה אחכ במתנה.
  האם המס שבח הוא ע"י חישוב לינארי ? שאו אז, מדובר במס מאוד מאוד נמוך ולכן לא כל כך משמעותי ?

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד שי אליאב

מנהל הפורום: עו"ד שי אליאב

חבר מן המניין בועדת הקניין ומקרקעין של לשכת עורכי הדין. נמנה על צוות חברי המשרד החל משנת 2011. מתמח
למידע נוסף

053-9374678 חיוג
הודעה

הפורום עוסק בשאלות גולשים הנוגעות לתהליכי תמ"א 38 והתחדשות עירונית, איזה רוב דרוש, מה עושים עם שכן מתנגד, טפסים נדרשים, המלצות להתנהלות נכונה ויעילה מול ושל השכנים, דיירי הבניין ומול הקבלן והיזם, יתרונות הפרויקט לחיזוק המבנה והמשמעויות הכלכליות וכן בסוגיות פינוי-בינוי ובדילמות שבין הדיירים ליזם בפרויקטים מסוג זה, התנאים לאישור תכנית מסוג זה, שאלות מיסוי וכל שאלה אחרת בתחומים אלו.