רכישת דירה חדשה בפרויקט תמא 38 ללא ליווי בנקאי - פורום תמ"א 38 ופינוי בינוי

שאלה חדשה
 • מלי

  נשלח ע"ימלי 19:06, 29 באפריל 2016

  חתמתי על בקשה לרכישת דירה בפרויקט תמ"א 38 ללא ליווי בנקאי וכנגד התחייבות של הקבלן לרשום הערת הזהרה לטובתי אחרי קבלת היתר הבניה אני אמורה לשלם 7% (כולל דמי קדימה ששילמתי עכשיו בסך 40,000+מע"מ=46,800) ורישום הערת הזהרה אחרי שאשלם 8%. כאשר שאלתי למה פרויקט ללא ליווי בנקאי, הוא ענה שזה יקר והוא בונה מהון עצמי ומעדיף לרשום הערת הזהרה כבר אחרי קבלת ֵ%15ֵֵ למרות שזה לא נהוג. העניין מדאיג אתי, האם זה מספיק ע"מ לבטח את כספים שישלם? ובמקרה גרוע אם קבלן לא יסיים את הבניה ויקרוס האם זה מספיק בטוח כמו ליווי בנקאי ואוכל לקבל כסף שלי בחזרה ? 46,800 ש"ח דמי קדימה הופקדו בח-ן נאמנות של עו"ד של קבלן. האם סיבה שחברה כלכלית מלווה את הפרויקט ובחרה את הקבלן נותן ביטחון כלשהו ? ומה קורה במידה ולא יקבל את הדירה תוך 24 חודשים מעת חתימה על החוזה ? אודה לתשובה מהירה

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד שי אליאב

  עו"ד שי אליאב,מנהל הפורום

  10:09, 3 במאי 2016

  הערת אזהרה היא בטוחה ראויה ועומדת בתנאי חוק המכר דירות הבטחת השקעותיהם של רוכשי דירות.
  במקרה זה הקבלן מחוייב לרשום הערת אזהרה כתנאי לקבלת תשלום החורג מ- 7%.
  לא כל הפרויקטים מלווים על ידי בנק וזה ממספר סיבות. לא חריג הדבר בפרויקט תמ"א 38 מסוג חיזוק.
  שום בטוחה לא יכולה למנוע קריסה של קבלן אך אמורה להבטיח את הכספים.
  במקרה של הערת אזהרה, המנגנון הקבוע בתקנות הוא תשלום בגין חלק שכבר בוצע. כך שהכספים המשולמים על חשבון התמורה צריכים להיות שקועים בדירה וזו ההגנה של הרוכש.
  על איחור במועד מסירת החזקה בדירה יש פיצויים הקבועים בחוק המכר דירות.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד שי אליאב

מנהל הפורום: עו"ד שי אליאב

חבר מן המניין בועדת הקניין ומקרקעין של לשכת עורכי הדין. נמנה על צוות חברי המשרד החל משנת 2011. מתמח
למידע נוסף

053-9374678 חיוג
הודעה

הפורום עוסק בשאלות גולשים הנוגעות לתהליכי תמ"א 38 והתחדשות עירונית, איזה רוב דרוש, מה עושים עם שכן מתנגד, טפסים נדרשים, המלצות להתנהלות נכונה ויעילה מול ושל השכנים, דיירי הבניין ומול הקבלן והיזם, יתרונות הפרויקט לחיזוק המבנה והמשמעויות הכלכליות וכן בסוגיות פינוי-בינוי ובדילמות שבין הדיירים ליזם בפרויקטים מסוג זה, התנאים לאישור תכנית מסוג זה, שאלות מיסוי וכל שאלה אחרת בתחומים אלו.