נגישות
לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב

פס"ד תקדימי ברבני: בית הדין ידון במזונות הילדים על אף התנגדות האשה

ביה"ד הרבני האזורי בירושלים נתן פסק דין דרמטי, לפיו על פי חוק בתי הדין הרבניים, ועל פי פסקי הדין האחרונים בנושא - בתי הדין הרבניים מוסמכים גם הם לדון בשאלת גובה מזונות הילדים, במקרה בו היא הוגשה כרוכה כהלכה בתביעת הגירושין. 

ההכרעה התקדימית התקבלה בעקבות בקשת עוה"ד אבי גפן, בשם מרשו, וזאת על אף שהאשה היא זו שיזמה את הגירושין, והיא זו שפנתה ראשונה בבקשה ליישוב סכסוך לביהמ"ש למשפחה. 

לאחר 76 ימים מהגשת הבקשה ליישוב סכסוך, כאשר עדיין לא נערכה אפילו פגישת גישור אחת בין בני הזוג, הגיש עוה"ד גפן תביעה לגירושין לביה"ד הרבני האזורי בירושלים, ואליה כרך גם תביעות לחלוקת רכוש, קביעת המשמורת על הילדים וגובה מזונות הילדים. 

לדברי עוה"ד גפן, על אף לשון החוק המחייבת פגישת גישור ראשונה בין בני הזוג לאחר הגשת בקשה ליישוב סכסוך - נקבע לזוג מועד ראשון כ-86 ימים לאחר הגשת הבקשה. 

פרקליטי האשה התנגדו לבקשה וטענו שתהליך יישוב הסכסוך לא הסתיים, אולם הדיינים קבעו בהחלטתם כי פעולת עוה"ד גפן תאמה את לשון החוק, וכי תביעת הגירושין הוגשה כדין ובמועד. 

כמו כן קבעו הדיינים שעל אף התנגדות האשה, קיימת לביה"ד הרבני הסמכות לדון גם במזונות ילדים, ובמקרה כזה יתבקש ביהמ"ש לענייני משפחה שלא לפתוח בהליך מקביל. 

 

מאת:עו"ד אבי גפן

triangle