open the search panel
close the search panel חפש

עורכי דין לפי תחום

  פורומים

   לדעת יותר - מדריכים משפטיים

    משרדי עורכי דין

     ידועים בציבור - החוק ידוע לכם?

     האם אתם חיים ביחד, אבל לא נשואים זה לזו? ייתכן שאתם עונים להגדרה של "ידועים בציבור"

     עדכון אחרון  חזקת השיתוף הסכם נישואין ידועים בציבור
     man silhouette


     מערכת משפטי

     ידועים בציבור - החוק ידוע לכם?

     ידועים בציבור הם בני זוג שמקיימים חיי שיתוף ומסגרת משפחתית, אך לא נשואים האחד לשנייה.

     ידועים בציבור - מרצון או בשל חוסר יכולת להתחתן

     לשאלה האם בני זוג הם נשואים או ידועים בציבור יש השלכות מבחינה משפטית וחוקית באשר לזכויות ולחובות.
     ישנם בני זוג אשר אינם מעוניינים להתחתן מטעמים אנטי דתיים, אידיאולוגים ואחרים (למשל: אלמנה שישללו ממנה זכויותיה הפנסיוניות אם תתחתן שוב), ועל כן הם חיים כידועים בציבור, ולעומתם ישנם בני זוג שאינם יכולים להתחתן בארץ, למשל: כהן וגרושה או בני זוג שדתם מעורבות או שהרבנות לא מכירה ביהדותו של אחד מהם (או שניהם), ועל כן אם הם בוחרים שלא להנשא בנישואין אזרחיים בחו"ל, הם יכולים לחיות חיי זוגיות כידועים בציבור. 

     משק בית משותף

     כאשר בני זוג מנהלים משק בית משותף ומקיימים ביניהם יחסי שיתוף מלאים, הם עונים בדרך כלל להגדרה של ידועים בציבור.  במושג ניהול משק בית משותף הכוונה היא לחיי משפחה משותפים, ממש כמו בעל ואשה נשואים, ולא לחיים זה לצד זה כשל שותפים לדירה. באשר ליחסי שיתוף מלאים, הכוונה היא ליחסי אמון, אהבה וחיבה הכוללים יחסים אינטימיים כמקובל בין בני זוג נשואים.

     עו"ד טלי ורד קינן מוסיפה, כי חשוב לציין, שגם מגורים משותפים לפרק זמן קצר יחסית יכולים ליצור מחויבות משפטית מסוג של "ידועים בציבור" ובפסיקה הכירו בידועים בציבור שהתגוררו במשותף 3 חודשים בלבד.

     זכויות של ידועים בציבור

     לבני זוג החיים כידועים בציבור ישנן מספר זכויות משפטיות, שכדאי להיות מודעים אליהן. במסגרת הזכויות נכללות הזכויות הבאות:

     • מזונות - לא רק אשה נשואה זכאית למזונות מבעלה. ידועה בציבור יכולה לתבוע מזונות מבן זוגה בתקופה שבהם הם חיים ביחד, ובהתאם לפסיקה חדשה, גם לאחר שהם נפרדים.

     • פנסיה - במקרה שבני זוג חיים יחד כידועים בציבור, ואחד מבני הזוג הולך לעולמו, בן הזוג שנותר בחיים זכאי לזכויות הפנסיוניות שלו (קרן פנסיה, קופות גמל וכד'). בנוסף, תיתכן זכאות לקצבת שארים מהמוסד לביטוח לאומי.

     • ירושה - ע"פ חוק הירושה, בני זוג ידועים בציבור זכאים לרשת אחד את השני אם מתקיימים כמה תנאים: הם חיו חיי משפחה, ניהלו משק בית משותף ותנאי נוסף כי בזמן המוות בן הזוג שנשאר בחיים לא היה נשוי לאחר.

     • רכוש, שיתוף בנכסים - נטל ההוכחה המוטל על ידוע בציבור, אשר טוען לשיתוף בנכסי בן זוגו, גבוה יותר מזה שמוטל על בן זוג נשוי. ע"פ הפסיקה, במשך התקופה הראשונית של הקשר בין בני הזוג, עדיין אין תחולה לחזקת השיתוף. לעומת זאת, כאשר הקשר התבסס והיחסים הופכים להיות מחייבים, חזקת השיתוף חלה, ולפעמים גם על נכסים שהיו לבני הזוג לפני שהכירו האחד את השנייה.

     עריכת הסכם חיים משותפים עשויה להועיל בצורה רבה לבני הזוג הידועים בציבור בעת פירוד, מאחר שהסכם זה יחסוך את אותו הליך משפטי מייגע של הוכחת היותם ידועים בציבור ומאבק על הזכויות הנובעות מקשר זה

      

     ראיון וידאו עם עו"ד ורד לוי - מדוע חשוב לעשות הסכם חיים משותפים לידועים בציבור?

      הסכם חיים משותפים 

     עו"ד טלי ורד קינן מציינת, כי אחת הבעיות המרכזיות של זוגות ידועים בציבור הינה שבעת פירוד או בעת פטירת אחד מבני הזוג, על בן הזוג האחר להוכיח כי הצדדים חיו כידועים בציבור בתהליך משפטי שיכול להיות מסובך, ארוך וגם יקר. 
     לכן, כדי להגן על זכויות הצדדים בפירוד או במוות, מומלץ לעגן את הזכויות (וגם את החובות) מהקשר הזוגי במסגרת של "הסכם חיים משותפים".
     מדובר בהסכם המזכיר "הסכם ממון" מבחינת תוכנו ומבחינת הרעיון העומד מאחוריו, מאחר ששניהם נועדו להגדיר את מעמד בני הזוג האחד כלפי השני ואת כלל הנושאים הכלכליים והרכושיים ולמנוע סכסוך בעת פירוד. 

     עריכת הסכם חיים משותפים עשויה להועיל בצורה רבה לבני הזוג הידועים בציבור בעת פירוד, מאחר שהסכם זה יחסוך את אותו הליך משפטי מייגע של הוכחת היותם ידועים בציבור ומאבק על הזכויות הנובעות מקשר זה. 

      עריכת צוואה

     לדברי עו"ד טלי ורד קינן, בנוסף, מומלץ מאוד לכל אחד מבני הזוג לערוך צוואה תקפה ומחייבת שבמסגרתה ייקבעו זכויות בן הזוג האחר במקרה של פטירה. 
     בכל מקרה, מומלץ להיעזר בעו"ד מומחה שיערוך הן את ההסכם והן את הצוואות בצורה מקיפה וממצה שתמנע מאבקים משפטיים מיותרים במקרה של סיום הקשר הזוגי.

     לקבלת ייעוץ מעו"ד, השאירו פרטים ויצרו עמכם קשר בהקדם
     done פנייתכם התקבלה! אנו ניצור קשר בקרוב
     האם מאמר זה עזר לך?
     אנשים דירגו ()
     lawyer זקוקים לייעוץ משפטי? פנו אלינו ואחד מעורכי הדין באתר יחזור אליכם בהקדם