זכויות יוצרים על כתיבה שיווקית - פורום זכויות יוצרים וקניין רוחני

שאלה חדשה
 • ליאת

  נשלח ע"יליאת 13:43, 20 באוגוסט 2013

  שלום, בהסכם מול כתב השיווק שלנו ביקשנו שיוסיף סעיף שבו הוא מתחייב שזכויות היוצרים בכל הטקסטים שיוכנו על ידו יהיו שייכות לנו באופן בלעדי לאחר קבלת התשלום. האם צריך להוסיף "והזכויות המוסריות"? או שהזכויות המוסריות שייכות באופן בלעדי ליוצר היצירה (= במקרה זה הכתב) ואין אפשרות לתבוע אותן ממנו. תודה, ליאת

  השב
 • 17:50, 20 באוגוסט 2013

  שלום ליאת,
  לעניין זכויות היוצרים ביצירה מוזמנת: ע"פ חוק זכות יוצרים, התשס"ח-2007, בעל זכויות היוצרים ביצירה מוזמנת הוא היוצר ולא המזמין - וזאת אלא אם כן הוסכם אחרת בין המזמין והיוצר, במפורש או במשתמע. וזאת בכפוף למספר חריגים אשר לעניינם הכלל הוא שונה. (בהקשר זה מוזמנת לקרוא פוסט קצר מהבלוג שלי - http://dorlegaltalk.blogspot.co.il/2013/05/blog-post.html).
  לעניין הזכויות המוסריות- סעיף 45(ב) לחוק זכות יוצרים, התשס"ח-2007 קובע כי " הזכות המוסרית היא אישית ואינה ניתנת להעברה, והיא תעמוד ליוצר אף אם אין לו ביצירה זכות יוצרים או אם העביר את זכות היוצרים ביצירה, כולה או חלקה, לאחר".
  בהקשר זה, טעות נפוצה היא לחשוב שמא הזכות המוסרית היא רק הזכות ליתן קרדיט ליוצר. אולם, אין כך הדבר. לא בכדי ציינתי "זכויות" (ברבים), זאת מאחר והזכויות המוסריות של יוצר היצירה מורכבת משני סוגי זכויות. האחת, נקראת "זכות ההורות" או "זכות הייחוס" ואילו הזכות השנייה נקראת לרוב "זכות לשלמות היצירה".
  כלומר, הזכויות המוסריות הינן זכויות אישיות ובלתי ניתנות להעברה. הזכויות המוסריות שייכות הן רק ליוצר. תקופתן של הזכויות המוסריות הן משך תקופת זכות היוצרים באותה יצירה ומי שרשאי להגיש תובענה בשל פגיעה בזכות מוסרית זו או אחרת הוא רק היוצר.
  להרחבה בעניין הזכויות המוסריות מוזמנת לקרוא מאמר קצר שפרסמתי בנושא בכתובת: http://www.dnlaw.co.il/?page_id=580
  בברכה,

  תגובה
 • 01:59, 24 באוגוסט 2013

  איך מפרסמים שיר או כל יצירה כתובה, בכל אמצעי ומגנים מראש על זכויות היוצרים?

  תגובה
 • 19:47, 28 באוגוסט 2013

  שלום מיקה,
  מתנצל על התגובה המאוחרת. פספסתי את השאלה שלך מאחר ולא כתבת אותה כהודעה חדשה.
  הגנת זכויות היוצרים בישראל קמה עם הולדת הביטוי המגולם ביצירה, ללא צורך לרשום זכויות יוצרים אצל רשם כלשהו (וזאת, להבדיל ממדינות אחרות אשר חלקן מנהלות מרשמי זכויות יוצרים).
  עם זאת, הפרקטיקה הנהוגה לשם הוכחת אלמנטים ראייתיים (כלומר- מי יוצר היצירה, מתי נוצרה היצירה ותוכנה של היצירה) היא להפקיד עותק של היצירה אצל עו"ד, למספר שנים, בליווי תצהיר הפקדת זכויות יוצרים אשר בו ניתן יהיה לעשות שימוש בהליכים משפטיים עתידיים. אך, עם זאת, אדגיש שוב - אין המדובר בחובה מהותית מכוח החוק.
  בברכת שנה טובה וחג שמח,

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

מנהל הפורום: עו"ד מיכל לוצאטו

בעלת תואר בוגר במשפטים LL.B ותואר בוגר במנהל עסקים B.A, המרכז הבינתחומי הרצליה, 2010, בהצטיינות יתר
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

המצאת המצאה, חיברת יצירה, השקת מוצר או אתר אינטרנט מכובד. הזכות שלך, כמו גם המוניטין על כף המאזניים ועל כולם יש לשקול ולהגן. זכויות יוצרים, סימני מסחר, פטנטים, עוולה מסחרית, מדגמים, גניבת עין ועוד יהיו בין הנושאים בפורום זה.