ברית פיקוח - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • דוד

  נשלח ע"ידוד 19:20, 3 ביוני 2013

  שלום מרדכי ישובים מסויימים מטופלים ע"י ברית פיקוח האיכר. ידוע לי שברית פיקוח קשורה לרשם האגודות ואינה משרד רו"ח רגיל. מה בדיוק הייחוד של השירות הזה ומדוע נדרש מאגודה שיתופית רב של 2/3 באסיפה הכללית כדי לעבור מברית פיקוח האיכר לשרותים של רו"ח רגיל תודה.

  השב
 • 10:33, 4 ביוני 2013

  שלום רב!
  עקב הצורך בביקורת רצופה ומתמדת על ענייניה הכספיים והחשבונאיים של האגודה השיתופית - התנתקות מגורם מבקר אחד ( כגון ברית-פיקוח ) חייבת להיעשות תוך כדי מעבר לגורם מבקר חליפי, כגון רואה-חשבון שישמש כמבקר.
  התנתקות מברית-פיקוח מחייבת אישור בהחלטה כדין של האסיפה הכללית, כפי שכבר פורט בתשובת הח"מ בפורום זה, ביום 19/4/2013. מול השאלה הנוכחית יש להוסיף, כי על-פי תקנה 14 של "תקנות האגודות השיתופיות ( ניהול וביקורת חשבונות )", כאשר מתכנסת האסיפה הכללית של אגודה שיתופית לדון בהתנתקות כזו – זכאית ברית-הפיקוח להביא את דברה בפני הפורום, טרם ההצבעה, אף ע"י הופעת נציג מטעמה. בדומה – גם בשלב של דיון בנושא בוועד-ההנהלה או בוועדת-הביקורת של האגודה. הטעמים לכך ברורים למדי:
  כדי שגוף הביקורת ימלא את תפקידו כראוי, ללא רתיעה מאיומים של ניתוק הקשר עמו – זכותו להבהיר לאגודה ולמוסדותיה את צעדיו בפרט ואת עמדתו ויכולותיו בכלל. לצורך בחינה מצד האגודה מול הצעות חדשות-חליפיות, יש ממילא לשקול גם יתרונות אשר יכולה להציע ברית-פיקוח, לרבות בניסיונה הרב והרחב בנושאים להם נדרשת אגודה שיתופית, בהחזקת מידע ואסמכתאות לגבי פעולות עבר של האגודה והחברים, בהיכרות ובקשרים עם הרשויות הקשורות לענייני האגודות השיתופיות בכלל ולענייני האגודה בפרט, ועוד.

  על רקע הדברים האמורים לעיל, הרי שיקולים למעבר מברית-פיקוח לגורם מבקר אחר – ראוי להעלותם בפני ברית-הפיקוח עצמה, בכתב או בפגישה מקדימה, כדי לשמוע את עמדתה ואת הסבריה, ואם המדובר ברצון לחיסכון בהוצאות – גם כדי לאפשר לה להעלות הצעה לשינוי בתנאי שכרה.
  לאור תוצאותיה של פגישה כזו, ואם התנתקות תהיה עדיין על הפרק - מוצע אזי לבחון, כמידת האפשר, את הסיכוי לגייס רוב מתאים להחלטת-התנתקות באסיפה הכללית.
  בנקודה זו, גם אם תקנון-האגודה מציין רוב של שני-שלישים מהמצביעים באסיפה – יש מקום לדעה, כי די לכך גם בהחלטת רוב של מעל מחצית כלל חברי האגודה: אין זה ראוי כי ברית-הפיקוח תתעקש "להיאחז" בהוראה תקנונית שכזו, אם רוב החברים איננו מעוניין בהמשך שירותיה לאגודה, וכאשר בנסיבות כאלה - ישנו ספק בתוקפה המחייב של ההגבלה שבתקנון, או ספק בפירושה לפי לשונה כפשוטה .


  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.