שכר ליושב ראש - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • רונית

  נשלח ע"ירונית 11:05, 30 ביוני 2013

  שלום מרדכי האם ניתן לשלם שכר ליושב ראש וועד הנהלה באגודת מים שהינה אגודה שיתופית?

  השב
 • 12:19, 1 ביולי 2013

  שלום רב!

  תקנת-משנה 24(ג) של "תקנות האגודות השיתופיות ( רשויות האגודה ), תשל"ה-1975", קובעת:
  "יושב ראש הועד לא יכהן בתפקיד מינהלי או ביצועי באגודה, לרבות תפקיד בניהול עסקי האגודה. בנסיבות מיוחדות רשאי הרשם לפטור אגודה פלונית או סוג של אגודות מהוראה זו."
  בדומה – הוראת תקנה 20א – לגבי מי שמכהן כיו"ר-מועצה של האגודה ( כאשר קיים גוף-ביניים כזה באגודה, בין הועד לאסיפה ).
  גם אם יו"ר הועד באגודה ממלא משימות ומטלות ניהוליות ו/או ביצועיות, המזכות , ככלל, בשכר – הדבר נאסר על-פי הוראות התקנות הנ"ל, מטעמים עקרוניים ומעשיים גם יחד. עצם העיסוק כאמור של יו"ר-הועד במסגרת תפקיד - מותנה באישור מיוחד של הרשם, כאמור בתקנה.

  הפתרונות האפשריים: פנייה ל"רשם האגודות השיתופיות" לקבלת היתר בנסיבות מיוחדות שיפורטו בפנייה אליו, או - הסתפקות של יו"ר-הועד הנוכחי במעמד הנכבד של חבר-ועד מן השורה, ובחירת יו"ר-ועד במקומו; בנסיבות כאלה של "הסבה" – באישור של האסיפה הכללית.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.