מענק לימודים גבוהים לאחר עזיבה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • הילה גורן

  נשלח ע"יהילה גורן 21:52, 3 באוגוסט 2013

  שלום רב, עזבתי קיבוץ שיתופי לאחר 18 שנים וילדיי , שסיימו שירות צבאי ,היו אמורים לקבל מהקיבוץ סכום גבוה שאמור לכסות חתונה ולימודים גבוהים.הקיבוץ מוכן לתת להם מחצית מהסכום בטענה שבעת העזיבה רק אני הייתי חברה,ואילו אביהם,הגרוש שלי ,עזב את הקיבוץ כמה שנים לפני כן.לדעתי המזונות ששולמו על ידו במהלך השנים כמוהם כמשכורת שנייה שמזכה אותם בסכום המלא.האם ילדיי זכאים לסכום המלא????

  השב
 • 00:37, 5 באוגוסט 2013

  שלום רב!
  מהסכמת הקיבוץ לשלם מחצית מהתשלומים לילדים שבגרו, להמשך דרכם, נראה כי אין הקיבוץ חולק על בסיס התשלום, אלא "רק" מנסה להפחית מחצית בגין פקיעת חברותו של אבי-הילדים, עקב עזיבתו בעבר.
  זיקתם של הילדים לקיבוץ, במיוחד אם גרו בו במהלך שירותם הצבאי, איננה צריכה להיפגע מעזיבת אביהם; עזיבה זו, יחד עם הגירושין שנכרכו בה, אינה אמורה להיות בעוכריהם, ולכאורה - אף לא לחובת אמם, שנותרה כחברה.
  במקרה הנוכחי אף שילם האב את תשלומי דמי-המזונות בעבור הילדים בשנות הגירושין, ואין לשכוח כי עד לעזיבתו תרם את מלוא חלקו כחבר – כנראה ברוב ניכר משנותיהם של הילדים בקיבוץ. גם אם בשנות העזיבה של האב לא היו דמי-המזונות שקולים למלוא תרומתו בשנות חברותו – הרי באותן שנים של היעדרות גם לא "העמיס" על הקיבוץ את מזונותיו וצרכיו שלו.

  מוצע כאן לפנות אל הקיבוץ בבקשה ובהצעה לבחון את תמונת-המצב במלואה, בבחינה חוזרת, ואם יעמוד הקיבוץ על הפחתה כלשהי – מן הראוי כי יבסס את צידוקה ואת שיעורה בנימוקים ובחישובים מתאימים.
  כל האמור לעיל בתשובה זו כפוף לכך, כי בעת העזיבה לא היה מסמך מחייב ( כגון תקנון-עזיבה או פרק בתקנון הקיבוץ ), הקובע הסדרים בנושא, ואשר ממנו עולה בבירור תוצאה אחרת.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.