העברת משק לאחד הילדים - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • חיים

  נשלח ע"יחיים 10:46, 27 באוגוסט 2012

  האם אפשר לחלק את המשק ל3 ילדים ע"י פרסלציה של המשק ?

  השב
 • 18:20, 27 באוגוסט 2012

  שלא כלשון הכותרת - השאלה שהועלתה היא לגבי "חלוקה" של המשק, ולכך תתייחס התשובה.

  הסוגיה הנפוצה לאחרונה, הידועה כ"פיצול נחלה" במושב-עובדים, איננה נושא לשאילתא גרידא באתר-אינטרנט - זוהי סוגיה מעשית נכבדה ורבת-השלכות
  ( כולל השלכות כספיות ומשפחתיות, ואף אדריכליות). כל מקרה מצריך שיקול-דעת, התייעצויות משפחתיות ובדיקות מקצועיות.
  בין היתר, יש לקחת בחשבון נקודות אלה:
  א. נחלה ( משק חקלאי ) במושב איננה ניתנת ל"חלוקה" - הנחלה כנכס מרכזי, עם מבנה-מגורים של בעלי-המשק, נותרת תמיד בקניין ההורים או צאצא-נעבר. מספר היחידות הכולל בנחלה הוא עד 3 (שלש ), ובמטראז' מוגבל.
  ב. מכיוון שהמציאות הנמשכת מצריכה לעתים פיצול של יחידת-מגורים עצמאית ( מבין שתיים או שלש שבמשק )- מותר לבצע פיצול כזה, בתנאים קבועים לנושא, לרבות תנאים לגבי שטח הבית והחצר ה"מתפצלים" מהמשק.
  ג.כל פיצול כאמור כרוך בתשלום נכבד למינהל-מקרקעי-ישראל ( בקרוב: "רשות מקרקעי ישראל", אשר הוקמה בחוק להחלפתו ), ובכך מתעוררת שאלת כדאיות הפיצול ועיתויו וכן שאלת הנושא/ים בנטל המימון.
  ד. יחידת-מגורים מפוצלת, אשר הוקמה במקורה בחלקה א' של הנחלה, נותרת סמוכה למדי לביתם של בעלי-המשק ( ו/או לבית המשפחתי הנוסף ). יש מקום, אפוא, להתניית פיצולה בזכות-קדימה "משפחתית", למקרה של מכירתה ( או השכרתה ) בעתיד.
  ה. מספר בתי-האב ב"יישוב חקלאי" מוגבל ע"י תכנית-מיתאר-ארצית ( תמ"א 35 ). אם בעקבות ביצוע הרחבה-למגורים במושב נותר מספר מוגבל ובלתי-מספיק למירב הפיצולים במשקים - יש מקום להתערבות מסדירה של האגודה השיתופית של המושב, לאור עקרון-השוויון בין כלל בעלי-המשקים.
  ו. ניצול הנחלה להקמה של 3 יחידות-מגורים לבני-משפחה, יכול להתבצע ללא פיצול כלל, תוך שיריון הסכמה כתובה מראש לפיצול עתידי, אף בשילוב הסדרה מראש של נטל הוצאות-הפיצול העתידיות.
  עם הצורך בהתייעצות עם עורך-דין הבקי בנושא בכלל, ובמציאות במושב המסויים בפרט ( מבלי לשכוח את הצד התכנוני-אדריכלי ),יש לקחת בחשבון המתנה להתפתחויות קרובות בנוגע למינהל (ממ"י) - הן בהתארגנות פנימית אצל "המינהל" בנושא, והן בפסיקה שיפוטית צפויה בהליכים המתנהלים כעת כנגדו.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.