ועד קהילתי - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • עומר

  נשלח ע"יעומר 08:32, 27 באוקטובר 2013

  האם יו"ר האגודה החקלאית יכול לשמש גם ביו"ר הועד הקהילתי?

  השב
 • 00:16, 30 באוקטובר 2013

  שלום רב!
  על-פי "צו המועצות המקומיות ( מועצות אזוריות )" ומכוחו, הוסדרה הסמכה רשותית-מוניציפאלית ל"ועד מקומי" של יישוב שיתופי
  ( כהגדרתו בצו הנ"ל ), כמעין שלוחה של המועצה האזורית, אשר בתחומה מצוי היישוב ( סעיף 90 ואילך של הצו ).
  "ועד מקומי" ביישוב שיתופי כמושב או קיבוץ, הינו "רשות מקומית" ( בדומה ל"עיריה" ול"מועצה מקומית" ) – גם לפי הגדרתה בחקיקה: "חוק הפרשנות, תשמ"א-1981", סעיף 3.

  בעבר הלא רחוק, בתקופת הקמתן של "הרחבות למגורים" במושבים ובקיבוצים – נוסדו אגודות-שיתופיות של משתכנים, הידועות כאגודות "קהילתיות"; אלה נועדו "לקלוט" את סמכויות הניהול המוניציפאלי, כתחליף ל"ועדים מקומיים" – אך הדבר לא נסתייע עד היום.

  על-פי הצו הנזכר לעיל בראש התשובה, יכול ועד-ההנהלה של האגודה החקלאית היישובית לשמש גם כ"ועד מקומי" – מציאות אפשרית, אשר אף היתה בעבר נחלת כל היישובים השיתופיים במשך שנים רבות, עד לתיקון הצו תוך יצירת האפשרות לבחירות נפרדות.
  על-פי רקע זה, אין אפוא מניעה כי תהיה חפיפה - חלקית ואפילו מלאה – בין ועד-הנהלה של שתי אגודות שיתופיות כאגודות החקלאית והקהילתית, אם קיימת ביישוב גם אגודה קהילתית; ממילא יכול שיכהן אותו אדם כיו"ר-ועד לשתי האגודות, כפי שיו"ר-ועד כזה יכול לכהן בועד המקומי ובאגודה החקלאית גם יחד.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.