נוהל הוצאת חבר ועדה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • סיגל יוספי

  נשלח ע"יסיגל יוספי 21:58, 21 בינואר 2014

  שלום רב. אני חברת הנהלה בישוב קהילתי. בישוב ועדות פעילות בתחומים רבים ומגוונים. כל חברי הועדות מתנדבים מתוך הישוב. מצאנו שבאחת מהועדות קיימת התנהלות בוטה, צעקנית ובעלת אופי דרסני של אחד מחברי הועדה. אשמח ללמוד מהי הדרך להוצאת חבר ועדה מתנדב משורותיה. תודה, סיגל

  השב
 • 10:36, 24 בינואר 2014

  שלום רב!
  התנדבות שלובה לא רק בנדיבות, אלא גם באדיבות; מי שמתנהג כמתואר בשאלה, באופן מתמשך ופוגע – איננו נראה כ"מתנדב", אלא כמי שמנסה לכפות עצמו על אחרים. כדי להיות "חבר" ב"ועדה" יש צורך גם במידה בסיסית של...חברות, ובמעגל הקרוב – כלפי יתר חברי-הועדה, וכלפי המערכת הארגונית בה משולבת הועדה.
  כל זאת ניתן להבהיר לאותו "מתנדב" – במסגרת הודעה מתאימה מצד ההנהלה, על כוונה להפסיק את השתתפותו בישיבות הועדה, אם לא יתאים את התנהגותו, מיידית, לנורמות המקובלות והמחייבות ( אף עם דרישה למתן הבטחה מתאימה מצדו, בכתב או בפני ההנהלה ).

  "מתנדב" נראה, לכאורה, כממונה-מטעם-עצמו, אך מבחינת המערכת הארגונית ביישוב – בהעדר מינוי בבחירה של הציבור – מותנה מעמדו כ"חבר-ועדה" בהסכמה של הנהלת הארגון ( בין כ"ועד מקומי" ובין כועד-הנהלה של אגודה שיתופית ); הסכמה זו ניתנת לביטול גם באופן חד-צדדי, בהחלטת-הנהלה הנסמכת על נימוק מתאים.
  עם זאת ראוי, כי צעד העלול לפגוע ב"מתנדב" וברוח-ההתנדבות ביישוב, ייעשה באותה רוח טובה, הנדרשת מכל המעורבים, כמוצע לעיל.

  עוד למעמדם של חברי ועדות-עזר ביישוב שיתופי או ביישוב קהילתי ( במיוחד לגבי אגודה שיתופית ) – מוסבת תשומת-הלב לתשובת מנהל-הפורום מיום 12/1/13.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.