רשם האגודות - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • דרומי

  נשלח ע"ידרומי 15:48, 28 בינואר 2014

  שלום רב! האם רשם האגודות נכלל ברשימת הגופים המבוקרים עי" מבקר המדינה?

  השב
 • 22:15, 1 בפברואר 2014

  שלום רב!
  כל משרדי הממשלה מצויים בין הגורמים המבוקרים על-ידי מבקר-המדינה, ובהם גם "משרד הכלכלה" ( שמו הקודם – "משרד התעשיה, המסחר והתעסוקה" ), על אגפיו השונים, ובהם האגף לאיגוד שיתופי, אשר בראשו – "רשם האגודות השיתופיות". ברם, ביקורת זו נוגעת למסגרת האדמיניסטרטיבית של הגופים המבוקרים, ולמען פעולתם התקינה והיעילה במישור זה.
  יצויין עוד, כי לפי סעיף 30 של "חוק מבקר המדינה, תשי"ח-1958", "דו"חות, חוות דעת או כל מסמך אחר שהוציא או הכין המבקר במילוי תפקידיו, לא ישמשו ראיה בכל הליך משפטי או משמעתי."
  בתחום נוסף, מכהן מבקר-המדינה גם כ"נציב תלונות הציבור", לבירור תלונות ולקידום פתרונות לבעיות שונות של ציבור האזרחים, בענייניהם מול גופים מבוקרים; אך מאלה הוחרגו במפורש פעולות שיפוטיות או מעין-שיפוטיות – כהוראות סעיף 38 ל"חוק מבקר-המדינה" הנ"ל ( בכותרת "תלונות שאין לברר אותן" ): בפעולות אלה כפופים הגורמים המוסמכים לביקורת שיפוטית של בתי-המשפט, ו"נציבות תלונות הציבור" אינה מיועדת ואינה מסוגלת "להתחרות" בהם.
  מי שמבקש לחלוק על החלטה, פעולה או סירוב של "רשם האגודות השיתופיות", בהקשר לאחת (או יותר) מסמכויותיו הרבות והמגוונות בתחום האיגוד השיתופי – מוטב שיפנה לייעוץ משפטי מתאים, כדי לבחון את המקרה לגופו, ואת הדרך החוקית המתאימה לשינוי או לתיקון בהקשרו.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.