מיסי אגודה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • אבנר

  נשלח ע"יאבנר 15:55, 26 בפברואר 2014

  שלום רב, 1.האם העלאת מיסי האגודה חייבת בסעיף הצבעה באסיפת חברים ונימוק על בקשת העלאת מיסים ? 2. האם הסכם בניה של בתים חדשים בישוב - הסכם ארוך טווח כ- 15 שנה קדימה לא זקוק לאישור אסיפת חברים ? בתודה מראש אבנר

  השב
 • 18:24, 28 בפברואר 2014

  שלום רב!
  1) נושא העלאת מסים באגודה השיתופית נכלל בתשובת מנהל-הפורום לשאלה מיום 10/2/14, בהקשר לפיסקה 4(א)(6) של "תקנות האגודות השיתופיות ( רשויות האגודה )", הנזכרת שם. הטלת תשלומי-חובה על חברים באגודה, הנעשית לפי הדין והתקנון, הינה בסמכות האסיפה הכללית; כך גם לגבי הגדלה של תשלום-חובה כאמור. כל העלאת תשלום-חובה באגודה מחייב גם הסבר מתאים, אשר יצדיק את שיעורו.

  2) ככלל, כל נושא החורג באופן ממשי מניהול העניינים הרגיל באגודה השיתופית – ראוי כי ועד-ההנהלה יקבל לגביו את אישור האסיפה הכללית; הדבר הוא אף מעניינם של חברי-הוועד עצמם, הנושאים באחריות לפעולות הוועד, ולתוצאות של פעילויות אשר יימצאו כחורגות ממסגרת ההסמכות הקיימות.
  הדברים אמורים גם לגבי התקשרויות חוזיות בלתי-שגרתיות, ואף רבות משמעות, כ"הסכם-בנייה" הנוגע למקרקעי היישוב, מה גם אם הוא מיועד לתקופה ארוכה של 15 שנה ( החורגת גם ממסגרת חוזה-החכירה התקופתי שבידי האגודה ). בעניין כזה מתחייב דיון באסיפה הכללית, אשר בפניה ראוי כי תובא – בין היתר - גם חוות-דעת משפטית, בכתב או בעל-פה, לגבי תקינות המהלך ולגבי השלכות צפויות בעקבותיו, בשילוב הבהרת התניות-הגנה מתאימות לטובת האגודה מול המתקשר בהסכם המיועד .

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.