כהונת איש צבא קבע בועד אגודה שיתופית קהילתית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • ג

  נשלח ע"יג 18:59, 5 בספטמבר 2012

  שלום רב, רציתי לדעת האם איש צבא קבע יכול לכהן בועד אגודה שיתופית קהילתית? תודה ג

  השב
 • 13:12, 6 בספטמבר 2012

  שלום רב!
  שירות-הקבע בצה"ל כרוך - בין היתר - בחובות של זמינות מתמדת, מסירות לתפקיד ונאמנות מלאה; הוראות מחייבות ( כולל "פקודות מטכ"ל" ), החלות על משרתי-הקבע בצבא, באות להבטיח מילוי חובות אלו, תוך הטלת הגבלות וחובות-דיווח על קשרים, העלולים לשבשן או העלולים ליצור ניגוד עניינים אצל איש-הקבע. הגבלות מיוחדות חלות על מועמדות של חייל בשירות-קבע לבחירה לרשות מקומית, וממילא על כהונה כזו ( "פקודת מטכ"ל" 30.0113 ).
  גם אם חברי ועד-ההנהלה של אגודה קהילתית אינם מהווים "ועד מקומי" ביישוב ( שדינו כרשות מקומית ) - עדיין חלות עליהם, יחד ולחוד, מערכות של חובות ואחריות במילוי תפקידם באגודה -לרבות חובת הזמינות לישיבות-הועד ולפעילויותיו האחרות, ולרבות חובות הדאגה והנאמנות לענייני האגודה וציבור חבריה.
  לפיכך, על חבר-אגודה שנבחר לכהן בועד-ההנהלה, כשהוא משרת בשירות-קבע בצה"ל - לפנות לממונים עליו במערכת-הביטחון, לדיווח מפורט ולקבלת אישור. בהעדר אישור בכתב כאמור - נותרת כהונת איש-הקבע ( בועד-ההנהלה של האגודה ) בחזקת פגיעה אפשרית בשירותו הצבאי, ואף כפגיעה במשמעת הצבא, וכבר עקב כך אין מקום לכהונה במקרה כזה, גם מבחינת האגודה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.