פרישה מאגודה שיתופית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • מירב

  נשלח ע"ימירב 18:18, 30 ביוני 2014

  אנחנו בעלי מגרש ביישוב קהילתי שמאוגד תחת אגודה שיתופית ולאחר לבטים רבים החלטנו שלא לגור ביישוב וכרגע שוקלים אם ומתי לבנות בית להשכרה. האגודה מחייבת אותנו בדמי שמירה ומיסי יישוב ועוד הוצאות שמגיעים לכדי 1,000 ש"ח בחודש ואנחנו מעוניים לפרוש מהאגודה. האם ניתן לקחת מאיתנו את המגרש במצב כזה? אנחנו חתומים מול רשות מקרקעי ישראל והסוכנות היהודית (בר רשות) שבזמנו ביקשו את אישור האגודה. מה הדין לגבי פורשים מהאגודה? (שמתנהלת בבריונות וחזירות אבל לא מעוניינים להילחם איתם יותר, פשוט לא להיות חלק מבלי לאבד את רכושינו - המגרש). תודה מראש!

  השב
 • 15:08, 2 ביולי 2014

  שלום רב!
  במסמכים הנזכרים בשאלה, אשר נחתמו ע"י רוכשי-המגרש לדרישות "המינהל" ( כיום – "רשות מקרקעי ישראל" ) ו"הסוכנות היהודית" – אמור להימצא הבסיס לתשובה המבוקשת ולדרך ההתנהלות הנכונה. יש להניח בוודאות, כי התחייבויות ברורות ומפורשות נחתמו ע"י כל משתכן-מיועד – לבנות בית בישוב תוך מספר מוגבל של שנים, ולהחזיק בו כשהוא משמש למגורים סמוך להשלמת הבנייה, כחלק מאיכלוסו החיוני של הישוב.
  המגרשים ביישוב נועדו להתיישבות בפועל, בראייה יישובית-קהילתית, ולא להשקעה נדל"נית.

  אמנם חברות באגודה הקהילתית היתה ( ונותרה! ) כאחד מתנאי-היסוד להסכמה להקצאת המגרש לרוכשים, אך גם אם יפרשו מחברותם זו – התחייבויותיהם החתומות הנ"ל נותרות במלוא תוקפן. לפיכך, יש לבדוק בהקדם, בעזרת עו"ד בעל ניסיון בתחום, את מכלול ההתחייבויות הקיימות ואת ההשלכות המשפטיות והכלכליות העלולות לנבוע מפרישה מן האגודה בפרט, ומאי קיום התחייבויות כלשהן, בכלל.
  בדיקה משפטית כזו עלולה לגלות, כי פרישה מחברות לא תשחרר מתשלומים הנובעים, ביסודם, מהשיתוף המוסכם בהקמת הישוב, בהחזקתו ובניהולו, ובמקום להקל מעל רוכשי-המגרש – פרישה מהאגודה הקהילתית רק תכביד עליהם.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.