תנאי חובה לתפקיד וועד אגודה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • איציק

  נשלח ע"יאיציק 18:34, 16 ביולי 2014

  שלום רב, בהמשך לתגובתי לתשובתך לשאלתי הקודמת בנושא התמנות וועד ללא בחירות מה התנאים המחייבים מועמד לתפקיד וועד באגודה שיתופית? האם חובה שהוא יהיה בעל נחלה? האם בן ממשיך יכול? האם כשאינו זה ואינו זה למעט מגוריו בנחלת הוריו יכול הוא להציג מועמדותו? אם הוא בעל נחלה חייב הוא לגור ביישוב בכדי להציג מועמדותו? האם לובש מדים מכל סוג יכול להציג מועמדותו? תודה, איציק

  השב
 • 07:37, 17 ביולי 2014

  שוב שלום!
  תקנה 23(א) של "תקנות האגודות השיתופיות (רשויות האגודה )" קובעת, כי "האסיפה הכללית תבחר מבין חברי האגודה את הועד, בהתאם לתקנות האגודה." חברי האגודה הינם כל אלה, הרשומים ב"פנקס החברים" שלה, או בכל רישום מתאים העונה על רישום-החובה הנ"ל.
  ככלל, כל חבר באגודה זכאי לבחור ולהיבחר לכל מוסד ממוסדותיה ( בכפוף לעילות פסלות במקרים מיוחדים, ככל המפורט בתקנה 26 לתקנות הנ"ל ובתקנון-האגודה ).
  מופנית תשומת-הלב לתשובת מנהל-הפורום מיום 15/1/14.
  כהונה בוועד-ההנהלה של המשרת בצה"ל כפופה לאישור גורם צבאי מוסמך – הנושא פורט בתשובת מנהל-הפורום מיום 6/6/14.

  תגובה
 • 11:34, 17 ביולי 2014

  שלום רב,

  פניתי לרשם ולמפקח בכדי לקבל את פנקס הבוחרים ואלה החזירו אותי לוועד האגודה בטענה שרק להם יש את הרשימה העדכנית.
  וועד האגודה הנוכחי מכליל ברשימתו כאלה שאינם בעלי נחלה ברישומי מקרקעי ישראל, אינם בנים ממשיכים ברישומי מקרקעי ישראל ועוד לפי ראותו.
  בתקנון האגודה אין שום קריטריונים בסיסיים מחייבים להצגת אדם למועמדותו לוועד הנהלה.
  בשורה תחתונה, מה הקריטריונים המחייבים אדם בכדי שיהיה כלול ברשימת פנקס הבוחרים וכנגזרת מכך רשאי להציג מועמדותו לוועד האגודה?

  תודה, איציק

  תגובה
 • 20:13, 21 ביולי 2014

  שלום רב!
  תנאי הכשירות לקבלת חברים לאגודה השיתופית נכללים בתקנון-האגודה; הדרישה הנוספת שבחוק היא להיות המועמד/ת בגיל 18 שנה לפחות.
  חברי האגודה הם אלה הנכללים ב"פנקס" החברים" של האגודה, אך גם רישום זה איננו סוף פסוק: לפי הוראות-חיקוק מיוחדות ניתן להוסיף חברים לרשימה, ולפי סמכות רשם-האגודות שבתקנה 6 ל"תקנות האגודות השיתופיות (חברות )" – אף ניתן למחוק מ"פנקס החברים" מי שאיננו רשום על-פי הנדרש בדין ובתקנון. עם זאת, שינוי לפי צו-הרשם, בין להוספה ובין לגריעה, כרוך בהליכים מוקדמים מתאימים, כולל חקירה ע"י הרשם ומתן הזדמנות לצדדים המעורבים להשמיע טענותיהם בפניו.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.