שתי שאלות בבקשה אנא תשובתך הדחופה ביותר - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • איילת

  נשלח ע"יאיילת 13:37, 7 באוגוסט 2014

  בבחירות שנערכו לפני שבוע לועד האגודה השיתופית, נבחרו שני גיסים (נציגה + האח של בעלה של אותה הנציגה). האם אפשרי קרבה משפחתית כזו בכהונת ועד? מי שנבחרה ברוב קולות היא נציגה שיש לה עסק של משפחתון ביישוב. האם יש סיבה למנוע ממנה לכהן \ להבחר כיו"ר הועד בטענה שהעובדה שהיא מנהלת עסק פרטי ביישוב (שיש בו גם מעון) מהווה ניגוד אינטרסים? תודה על תשובתך המהירה והדחופה.

  השב
 • 22:52, 7 באוגוסט 2014

  שלום רב!
  תקנה 26 של "תקנות האגודות השיתופיות ( רשויות האגודה )" נושאת כותרת "פסלות לכהונה בועד", ולפיה חלה הפסלות גם על "אחים, בני זוג, הורים וצאצאיהם ובני זוגם שנבחרו לועד, זולת אם ישאר לכהן כחבר-ועד אחד מהם, לאחר שהשאר התפטרו ממנו; לא התפטרו השאר מרצונם תוך 14 יום מיום בחירת הועד – יחדלו לכהן אלה שקיבלו את מספר הקולות הנמוך ביותר מבין הנבחרים". כך הוראת תקנת-משנה 26(ג).
  פרט למקרים המנויים בתקנה 26 הנ"ל כולה, עשויות להימצא בתקנון-האגודה עילות פסלות נוספות להיבחר לועד או להמשיך לכהן בו.

  יצויין עוד, כי לפי תקנה 27 של התקנות הנזכרות – "אגודה חייבת להודיע בכתב לרשם, תוך חמישה-עשר יום, על בחירת ועד ועל כל שינוי בהרכבו; אגודה שהיא חברה בברית פיקוח, תעביר את ההודעה לרשם באמצעות ברית הפיקוח."

  לשאלה הנוספת: מי שמנהלת עסק פרטי של משפחתון ביישוב, איננה פסולה לכהן בועד-ההנהלה של האגודה, אולם עקב חובתה להימנע מדיון ומהצבעה בנוגע לכל הורה-לקוח שלה, עמו היא קשורה בעסק המשפחתון – הדבר עלול ליצור הכבדה במילוי כהונתה, ככל שמספר המשפחות-הלקוחות גדול יותר. מומלץ כי בעלת-משפחתון כאמור תוותר לפחות על בחירתה כיו"ר-הועד, מטעמים מעשיים וכדי למנוע טרוניות ולזות-שפתיים בקרב ציבור החברים.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.