העברת זכות בדירה או עסק בתוך בנין מגורים הרשום כאגודה שיתופית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • יחיעם

  נשלח ע"ייחיעם 18:26, 29 באוקטובר 2014

  המדובר באגודה שיתופית לשיכון שלפי התקנון אסור לחבר בה למכור את דירתו או חנותו ללא קבלת רשות מועד האגודה. האם קיים תקדים או פסיקה בענין העברת זכות חכירה בדירה או עסק של חבר באגודה ללא קבלת אשור כאמור, והאם ניתן לאלץ את הקונה להחזיר את הנכס (תמורת פיצוי) לבעלים הקודמים או לידי האגודה ? האם יש בת"א עו"ד שיש לו נסיון מוכח בנושא זה ?

  השב
 • 21:35, 30 באוקטובר 2014

  שלום רב!
  זכויות בדירה או בחנות בבניין, אשר העברתן תלויה באגודה-שיתופית-לשיכון, הינן זכויות חכירת-משנה כאשר האגודה היא החוכרת-הראשית, או זכויות חכירה - אם לאגודה זכות הבעלות. להעברת הזכויות בדירה/בחנות נדרשת הסכמת האגודה כבר על-פי "מבנה" הזכויות, אלא אם הסכמה מראש ובכתב ניתנה כבר במסגרת תנאי-החכירה שקבעה האגודה.

  אף שנדרשת הסכמת האגודה להעברת זכויות בדירה או בחנות כאמור – אין היא זכאית לסרב לבקשה כזו, אלא מטעם סביר או בהתניה של תנאים סבירים. כל חכירה היא בגדר "שכירות", כמובנה בחוק (( "חכירה" – שכירות לתקופה העולה על 5 שנים; "חכירה-לדורות" – שכירות העולה על 25 שנים )), ועליה חל סעיף 22 של "חוק השכירות והשאילה, תשל"א-1971"; הוראות-החוק שבסעיף מסמיכות את בית-המשפט להתיר את העברת הזכויות בנכס המקרקעין, אפילו במקרה של איסור מפורש בחוזה-השכירות – בין בהיתר ללא תנאי, ובין בתנאים הנראים לבית-המשפט כסבירים, לפי המקרה.
  מאליו מובן, כי הגבלה הנובעת מתקנון-האגודה, איננה מחסום בפני אפשרויות אלה שבסעיף-החוק.
  עוד יצויין, כי מסגרת הנימוקים לסירוב להעברת-חכירה הינה מצומצמת למדי, ובמיוחד – כאשר מדובר בדירה או בחנות בבניין בשטח עירוני, כעולה מהשאלה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.