• ארז

  נשלח ע"יארז 06:13, 18 בנובמבר 2014

  שלום האם המשטרה שמגיעה לבית של חבר קיבוץ צריכה להודיע למזכיר הישוב על רצונה לשאול או לחקור את החבר

  השב
 • 06:57, 19 בנובמבר 2014

  שלום רב!
  חבר-קיבוץ הינו בוגר שמלאו לו 18 שנה, העומד ברשות עצמו; אם משטרת- ישראל מבקשת לקבל ממנו מידע – הפנייה היא אליו אישית, וכך גם מסירת המידע למשטרה, לפנייתה, ככל שהמידע נימסר לה ע"י החבר. עצם הפנייה אל החבר מצד המשטרה, וכל עיכוב שלו לצורך תשאול או חקירה, עלולים לפגוע בשמו הטוב, במיוחד במסגרת הקיבוץ, ומבחינת החבר – יתכן שיעדיף דווקא חשאיות מירבית.
  פנייה של המשטרה אל מזכיר הקיבוץ ( או לבעל תפקיד מתאים אחר ), טרם הפנייה לחבר או במהלך פעולתה - עלולים לפגוע בעבודת המשטרה, ולעתים – גם בחבר עצמו.
  אחרת הם פני הדברים, בכל מקרה בו מתבקש חבר הקיבוץ ע"י המשטרה לעזוב את שטח הקיבוץ כדי להישאל או להיחקר, או למטרה כזו - לעכב את הגעתו חזרה אל הקיבוץ: היעדרות חריגה של חבר הקיבוץ עלולה לעורר דאגה וחששות בקיבוץ, ולעתים – לשבש ביצועים חשובים, אשר הם מעניינם הממשי של הקיבוץ ושל חלק לפחות מחבריו.

  מכיוון שמקרים מסוג זה כבר נתעוררו וודאי בעבר, במשך השנים - יש להניח, כי למשטרת ישראל ישנן הוראות פנימיות, נוהלים והנחיות לגבי פניות כאמור לחברי- קיבוץ, למציאת "שביל הזהב" בין השיקולים השונים והנוגדים, אף אם כל מקרה ומקרה אמור להיבחן בפני עצמו.
  לצורך בירור כאמור, וכן למקרה של צורך בהשלמות נוהל ובעדכונים אצל משטרת ישראל, ניתן לפנות, בין היתר, אל חטיבת הדוברות של המשטרה ( במטה הארצי בירושלים ), ורצוי – באמצעות התנועה הקיבוצית, הדואגת לכלל ציבור חבריה, ואשר הנושא הוא מעניינה ולטיפולה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.