אגודה שיתופית בפירוק - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • ערן

  נשלח ע"יערן 23:32, 8 בינואר 2015

  האם יש הגבלות חוקיות על אגודה שיתופית בפירוק כמו של חברה בפירוק או פושט רגל, למשל להיות בעלת חשבון בנק או :בעל מניות בחברה?

  השב
 • 11:29, 9 בינואר 2015

  שלום רב!
  צעד רציני וחמור של "פירוק" משליך באופן ממשי על האגודה השיתופית ועל חבריה, ותשומת-הלב מופנית לתשובות קודמות של מנהל-הפורום לשאלות שהועלו כאן בנושא זה.

  בין היתר, מוסמך המפרק, המתמנה עם מתן צו-הפירוק, "לקנות חזקה מיד בכל הנכסים השייכים לאגודה ובכל הפנקסים ושאר המסמכים השייכים לעסקיה, ולנהל את עסקי האגודה" – סעיף 48(2) של "פקודת האגודות השיתופיות".
  לפי תקנה 26 של "תקנות האגודות השיתופיות ( פירוק ), תשמ"ד-1984", "המפרק רשאי לעשות בנכסי האגודה כפי שייראה לו דרוש לשם ביצוע הפירוק." זאת ועוד:
  לפי תקנה 30(ב) לתקנות הנ"ל, "מיום כניסתו של צו הפירוק לתוקפו, יבוא המפרק במקום האסיפה הכללית,הועד וכל רשות אחרת של האגודה, לכל דבר וענין." ממילא לא יוכלו מוסדות האגודה ליצור התחייבויות חדשות או נוספות בשם האגודה – תקנה 30(ד).
  השלכות הליכי פירוקה של אגודה שיתופית הינן רחבות וחמורות יותר מאלה הנזכרות בשאלה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.