תקציב ועד מקומי לעומת תקציב ועד הנהלה של אגודה שיתופית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • שי

  נשלח ע"ישי 08:58, 21 באוקטובר 2012

  שלום, היכן ניתן למצוא מידע על הפרדת תקציב הועד המקומי ותקציב ועד הנהלת האגודה השיתופית?

  השב
 • 18:51, 21 באוקטובר 2012

  שלום רב!

  תקציב שנתי של האגודה השיתופית ביישוב, אשר הכנתו באחריות ועד-ההנהלה - כפוף לאישור האסיפה הכללית של האגודה, לאחר דיון בהצעת-התקציב המוצגת על-ידי הועד. פעולות האגודה ומוסדותיה, לפי התקציב המאושר - ימומנו ע"י חברי האגודה השיתופית.

  בצד תקציב-האגודה ובנפרד ממנו - תקציבו השנתי של "הועד המקומי", אשר כרשות מקומית(!) של היישוב חייב באישור המועצה האזורית שבתחומה מצוי היישוב ( עם אישור משרד הפנים, הנדרש לתקציב המועצה עצמה, על "שלוחותיו" ).
  בהכנת כל תקציב ניתן להסתייע ברואה-החשבון ( או יועץ-המס ) של האגודה/ "הועד המקומי", ולפי הצורך - גם בידע ובניסיון של "ברית-הפיקוח" המסייעת לאגודה ואף של היועץ המשפטי הקבוע.

  תקציב "הועד המקומי" נגזר גם מחלקו של ועד זה ב"סל" השירותים המוניציפאליים הכולל, אשר באחריות המועצה האזורית ( כלפי כלל תושביה ), והוא מושפע גם מהקצאות או "הזרמות" כספיות צפויות מצד המועצה או באמצעותה. לפיכך, תיאום בין "הועד המקומי" למועצה האזורית בהכנת התקציב השנתי - מתחייב כבר בהקשר בסיסי זה.
  יש להניח, כי הגורמים המקצועיים במועצה לא ימנעו הדרכה וייעוץ מסייעים לפועלים אצל "הועד המקומי" בהכנת הצעת-התקציב השנתי.

  בתשלומי-חובה מוניציפאליים חייבים תושבי היישוב כולם, ובהם גם חברי האגודה השיתופית, החייבים - בנוסף - בתשלומים למימון תקציב אגודתם. בכך טעם לראייה מתואמת בהכנת שני התקציבים השנתיים, על אף ההפרדה ביניהם.

  בהערת-אגב חשובה, יוזכר כאן נושא הביטוחים
  (לרבות ביטוחי צד שלישי, מעסיקים, מבנים ותכולת מבנים ), שהם מעניינו של כל ועד המכין תקציב, וכן - מעניינו של כלל הציבור ביישוב.

  תגובה
 • 18:41, 13 בנובמבר 2012

  האם חובת ההפרדה הנ"ל חלה גם במצב בו היישוב עדיין לא קם ומתנהל בחלקו באתר זמני שבו יש צרכים מוניציפלים ובחלקו כאגודה בה חברים מי שיגורו בעתיד ביישוב אך לא גרים בו היום?
  כרגע באגודתי אין הפרדה כזו ואני נדרשת בעצם לשלם מיסי יישוב ליישוב שבו אני לא גרה במסווה של מיסי אגודה.
  במידה והם אכן מקפחים אותי (מצביעים באסיפה ביישוב הזמני בה יש להם רוב מובטח לטובת המתגוררים במחנה הזמני), כיצד ניתן ליישב את הסכסוך ולהשיב כספים שנגבו ממני כך לאורך שנים?
  באופן כללי מקבלים האסיפה הזו המון החלטות שמקפחות את מי שלא גר במחנה הזמני ואני תוהה אם יש צורך ללכת לבית המשפט לבקש הגנה או בוררות או שאולי רשם האגודות צריך לחקור?
  די מיואשת...

  תגובה
 • 22:23, 14 בנובמבר 2012

  שלום רב!
  ראשית – אין מקום לייאוש: במציאות הנמשכת בישראל, בה פעילים יותר משלושים אלף(!) עורכי-דין, אין קושי להגיע לפגישת-ייעוץ אצל אחד מהם, בליווי קבלות אחדות כדוגמה ומסמכי-רקע נוספים. כנגד כל תשלום לגורם יישובי ח י י ב מקבל התשלום להנפיק קבלה מתאימה, עם פרטי המקבל והגדרת מהותו-ייעודו של התשלום; כבר בכך "הכוונה" ראשונית ליעד-פעולה ולקוי-פעולה אפשריים. ממיגוון דרכי-הפעולה ( אשר חלק מהן מפורט כבר ע"י השואלת ) יברר ויברור עורך-הדין את זו המתאימה למצב הדברים המלא.
  ככל שניתן להסיק מהתיאור החלקי שבשאלה – עדיף לשלם שכר-טירחה לעורך/ת-דין בעבור ייעוץ, ואף בעבור מכתב-דרישה, מאשר לשלם "לאורך שנים" תשלומים מצטברים, עם סימן-שאלה לצידוקם, עד כדי הרגשת-קיפוח...
  מכל מקום:
  האמור בתשובה ה"בסיסית" של הח"מ, בנושא-הרקע, חל על מוסדות כאגודת-יישוב ו"ועד מקומי", גם במצב-ביניים כמתואר בשאלה – כל מוסד מאלה, ודרכי הביקורת והתגובה לגביו. כל עו"ד יוכל להסתייע, לפי הצורך, גם בתשובה זו.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.