ביטול החלטת אסיפה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • דני

  נשלח ע"ידני 10:14, 25 בפברואר 2015

  שלום, ישנה החלטת אסיפה בעניין מסוים. הועד מביא לקלפי הצעת החלטה לאשרור ההחלטה - בעד או נגד. בתקנון שהצעת הביטול תדון באסיפה ושם יוחלט ברוב מסוים. האם זה נכון וחוקי לעשות? האם הועד יכול להביא החלטה כזאת לציבור ללא דיון והחלטה מוקדמים באסיפה? תודה מראש, דני

  השב
 • 18:37, 27 בפברואר 2015

  שלום רב!
  כאשר מתכנס ועד-הנהלה של תאגיד לדיון ולהחלטה, מבלי לזמן אחד מחבריו – החלטתו פסולה כבר מטעם זה, אף אם בדעה חולקת אחת לא היה כדי לשנות מספרית(!) את הרוב שתמך ב"החלטה". הסיבה: אפילו חבר אחד של הפורום המתכנס עשוי להביא לבירור ולשינוי דעה, גם אם כנגדו יעמדו בתחילה כל היתר. לעניין זה נהוג להסתייע בדוגמה הידועה של הסרט-המחזה "12 המושבעים", בו שכנע בעל דעת-יחיד את כל יתר חבריו.
  עקרונית, כך גם באסיפה כללית, אשר ככלל - חייבת לאפשר דיון, טרם הצבעה: לעתים די בדיון קצר וענייני, אך אין למנוע אותו באופן מוחלט. אמנם יתכנו מקרים, בהם הנושא "מדבר בעד עצמו" או שכבר נדון ובורר דיו טרם ההתכנסות; אולם מי שמנסה "לחסוך" דיון טרם הצבעה-החלטה – מסתכן בכך, כי המקרה לא יימצא כחריג שכזה.
  השאלה שהוצגה נראית כדורשת פירוט והשלמה; ברם, אם אין תשובה ברורה בתקנון-האגודה, אם אין עולה פתרון מפרטיכל האסיפה הראשונה בנושא-הדיון, ואם אין מענה לפנייה כעת אל גורמי הניהול והביקורת של האגודה ( כולל היועץ המשפטי שלה ) – אולי יהיה בדברים דלעיל כדי לסייע במניעת מחלוקות.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.