בילבול בגביית תשלומים מצד האגודה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • איליה

  נשלח ע"יאיליה 12:49, 9 באוקטובר 2015

  שלום רב, אני מתגורר כבר 18 שנה בישוב באזור גוש עציון. הישוב שלנו מבחינת משרד הפנים הוא חלק מהישוב השכן שיש לו סמל ישוב. אבל בפועל אנחנו מנוהלים כאגודה שיתופית נפרדת עם מזכיר וועד משלנו. לפני כ8 שנים בניתי בית בישוב. ו2010 בתוך הבית בניתי יחידת דיור להשכרה. יחידת דיור זאת חוברה לחשמל עם מונה נפרד המחובר ישירות לקו חשמל הישובי. והודעתי על כך למזכירות הישוב. חשוב לציין כי בשכונת קבע שלנו עדיין לא בוצעו עבודות תשתית של חברת חשמל ולכן אנחנו משלמים עבור החשמל לישוב. לפני מס' חודשים פנה אלי מזכיר הישוב והודיע לי שמרגע הקמת היחידה ישוב לא גבה תשלום עבור חשמל ביחידה. עשיתי בדיקה והסתבר שהמונה השני אצלי נקרא לפחות בין שנים 2010 עד סוף 2013. ולכך יש לי הוכחות. בזההסתיימה השיחה. לפני מס' ימים קיבלתי דרישה מהוועד לשלם כ7000 ש"ח 1. האם קיים מושג התיישנות לגבי חובות לאגודה? 2. האם אגודה שהתרשלה בגביה יכולה לחייב אותי בתשלום? בתודה איליה

  השב
 • 21:25, 10 באוקטובר 2015

  שלום רב!
  כנגד תביעת חוב כספי - לרבות מצד תאגיד או רשות - ניתן להתגונן גם בטענת "התיישנות", אם חלפו לפחות 7 ( שבע ) שנים מהיום בו היה ניתן לתבוע לראשונה; במקרה של סידרת תשלומים – לגבי כל אלה, אשר ממועד חובת תשלומם חלפו 7 שנים או יותר.
  נושא ה"התיישנות" מוסדר ב"חוק ההתיישנות, תשי"ח-1958", ויש בו חריגים שונים, כגון הודאה מצד הנתבע, המפסיקה את מירוץ ההתיישנות. תקופת ההתיישנות במקרקעין הינה ארוכה יותר.

  במקרה המתואר בשאלה, לא נראה כי חלפה תקופת ההתיישנות שבחוק. גם התרשלות מצד האגודה, אפילו אם היתה כזו - פגעה באגודה עצמה, אך לא בהכרח במי שהיה עליו לשלם בעבור צריכת-חשמל, בהיקף הניתן לבירור על-פי שעון-החשמל ו/או בעזרת דיווחי-עבר מתועדים.
  עם זאת, חייבת האגודה להציג פירוט ואסמכתאות לדרישתה הנוכחית ולסכום הנטען בה, וכמובן – להתייחס לטענות ולאסמכתאות שבידי החבר-הצרכן. כמו-כן, יש מקום וצידוק לפרוס לתשלומים כל יתרת-חוב שתתברר, ככל שמרכיביה לא נדרשו בעבר והצטברו לסכום ניכר.
  תוכן הודעה:

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.