חבר באגודה השיתופית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • שרית

  נשלח ע"ישרית 15:10, 7 בדצמבר 2015

  האם אדם בעל עבר פלילי יוכל להתקבל להיות חבר באגודה השיתופית וכן להיות חבר במושב ולקבל את תואר הבן ממשיך, כל עוד יש לו רקע פלילי. האם יש תקנה או חוק שמוכיחה את הדבר אשמח לקבלת עזרה

  השב
 • 23:23, 8 בדצמבר 2015

  שלום רב!
  בשנת תשמ"א-1981 נחקק ע"י הכנסת "חוק המרשם הפלילי ותקנת השבים", אשר ביסודו – הכלל המוכר במשפט העברי, בדבר זכותו של עבריין לפתוח דף חדש בחייו, ובמסגרת הקהילה, לאחר שמילא את העונש שנגזר עליו, וחלף זמן ללא עבירה נוספת מצדו.
  החוק יוצר מיגבלות ממשיות על אפשרויות הוכחת עבר פלילי שלא בהסכמתו של המורשע, ואף מתיר מחיקת רישומים פליליים, לאחר תקופת-שנים מתאימה הקבועה על-פיו.

  עוד קודם לחקיקה הנ"ל, נהגו אגודות לקבוע בתקנוניהן דרישה של "אופי טוב" לכל מועמד לחברות, להבדיל מ"העדר עבר פלילי". גם המונח "עבר פלילי" ( או "רקע פלילי" כבשאלה ) אינו מוגדר דיו, באשר ישנם הבדלים בין העבירות השונות, ואף בין סוגי עבירות, גם מבחינת "כשירות" והתאמה להתקבל כחבר באגודה שיתופית. יש להניח, כי כך הדבר גם בתקנון אגודת-המושב הנוגעת לשאלה שהועלתה – תקנון שיש לבדקו.

  כאשר נבחר צאצא ע"י הורים או הורה יחיד, להיות "בן-ממשיך" במשק שבמושב-עובדים, מאפשרת חקיקת-המשנה הקיימת את קבלתו לחברות, בהעדר מניעה לכך על-פי תקנון-האגודה - אלא אם נפסק אחרת בבוררות אשר על האגודה עצמה לפתוח בה, בתביעה כנגד "הבן הממשיך". תביעה כזו מצד האגודה חייבת להיות מוגשת תוך 45 יום מהגשת בקשת "הבן הממשיך" להתקבל לחברות, והבוררות היא זו שעל-פי תקנון האגודה. לגבי הנושא חלה תקנה 3א של "תקנות האגודות השיתופיות ( חברות )", ותשומת-הלב מופנית לכלל הוראות התקנה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.