סנקציות כנגד חבר אגודה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • עודד

  נשלח ע"יעודד 16:09, 22 בינואר 2016

  בקיבוצי קים נוהל בבחירה לועדות לפי החלטת אסיפה שבו מצוינים מס החברים בכל ועדה מועדות הקיבוץ , ועד ההנהלה מבקש להוסיף לועדה הכלכלית חברים , לחבר שהתעניין לגבי צירופו לועדה כלכלית נמסר שהוא פסול מאחר וקימת בעיה של התחשבנות כספית בינו לבין הקיבוץ . שאלה : האם יכול קיבוץ לפסול חבר מלכהן בועדה כל שהיא לבד אם עילת הפסילה מצוינת מפורשות בפקודה או בתקנון

  השב
 • 20:42, 23 בינואר 2016

  שלום רב!
  מינוי ועדות-משנה, לפעולתן בצדו של ועד-ההנהלה, מכוחו ובפיקוחו – מוסדר בתקנה 30 של "תקנות האגודות השיתופיות ( רשויות האגודה )", אשר קובעת, בתחילתה: "הועד רשאי לבחור ועדות-משנה, ולאצול להן מסמכויותיו, בכפוף לתקנון האגודה...".
  כעולה מהתיאור בשאלה הנוכחית, אין הסדר לנושא בתקנון-האגודה, אך קיים נוהג של מינוי ועדות באסיפה הכללית. במצב המתואר, נראה כי השאלה אמורה להיות מוצגת בפני האסיפה הכללית, לדיון ולהחלטה, תוך בירור משמעותה והשלכותיה של אותה "בעיה של התחשבנות כספית" הנזכרת בשאלה. במיוחד כאשר מדובר ב"וועדה כלכלית", אין להקל ראש בהתנהלות המועמד בנושא כספי מול הקיבוץ, ובשאלה כיצד ייראה מינוי כזה בעיני ציבור החברים.

  בהערת-אגב: בהנחה כי חברות-בוועדה כרוכה בעיקרה באחריות ובהשקעת זמן וטירחה, ומכיוון שמועמדות החבר איננה לרוחו של ועד-ההנהלה של הקיבוץ, כבר כעת – ראוי לחבר לבחון, באיזו מידה מוצדק מאבקו בנושא, ומאידך ראוי לציבור החברים לבחון, האם מידת תרומתו הצפויה ב"וועדת הכלכלה" מצדיקה לכפות את מינויו על ועד-ההנהלה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.