חיוב בגין מיסי ישוב - ישוב קהילתי - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • מיכל

  נשלח ע"ימיכל 14:30, 4 בפברואר 2016

  שלום רב, אני מקווה שפה המקום להעלות את שאלתי. אני מתגוררת עם משפחתי בשכירות בישוב קהילתי ביחידת דיור. בעבר היה מדובר בשתי יחידות דיור אשר חוברו להם יחדיו ליחידה אחת. הישוב דורש ואנו משלמים מיסי ישוב כפולים ממה שמשלמים שכני מאחר ומדובר בשתי יחידות (כל אחת של 45 מ"ר וביחד 90 מ"ר) אולם כאמור, היחידות חוברו ליחידה אחת ורק משפחתי גרה שם. האם מותר לישוב לחייב במיסים כפולים? האם החיוב הוא פר משפחה או פר נכס? תודה רבה מראש על התשובה

  השב
 • 10:55, 7 בפברואר 2016

  שלום רב!
  כפי שהובהר כבר פעמים אחדות בפורום זה – המונח " מיסי ישוב" מצריך בחינה ואבחנה בין תשלומים הנדרשים מצד האגודה השיתופית הפועלת ביישוב ( כאן – אגודה קהילתית ) לבין תשלומים הנדרשים ע"י הרשות המקומית – המועצה האזורית וכן "הועד המקומי" של היישוב.
  בכל הנוגע לתשלומי-חובה לרשות המקומית, יש לאבחן בין תשלומים הנוגעים לנכס ולתשתית הקשורה אליו ( כגון היטלי סלילה ותיעול ) לבין ארנונה כללית, המשולמת בגין שירותי הרשויות המקומיות ( המועצה ו"הוועד המקומי" ) - שירותים מהם נהנים המחזיקים בנכסים שביישוב, גם אם הינם בגדר שוכרים "בלבד".
  יש להניח, כי התשלומים הנזכרים בשאלה, הינם ברובם – אם לא כולם – תשלומי ארנונה, אשר חישובם נעשה על-פי "צו הארנונה" של המועצה האזורית, על בסיס שטחו של כל נכס; בפנייה לבירור לגורם אשר ממנו יוצאות דרישות-התשלום, ניתן לכלול גם דרישה להצגת צו-הארנונה ולקבלת פירוט החישוב.
  ככל שיתברר כי דרישות-התשלום כוללות תשלומים לאגודה - יש לבקש ממנה פירוט של בסיסי החיוב ושל חישובו, ומכיוון שמדובר בשוכרים, אשר ככל הנראה אינם חברי-האגודה – יש אזי מקום לבדוק בחוזה-השכירות, באילו תשלומים התחייבו השוכרים לשאת במקום המשכירים, חברי-האגודה, בקשר לנכס המושכר. לפי הצורך, ניתן להסתייע בעורך-הדין שערך את החוזה.

  תגובה
 • 11:42, 7 בפברואר 2016

  תודה רבה על תשובתך
  במקרה הזה לא מדובר בארנונה, שאותה אנו משלמים ישירות למועצה על פי גודל הנכס. מדובר בתשלומים שלפי הפירוט של המזכירות משמשים לניהול השוטף של הישוב, עבודת המזכירות ופעילות הוועדות (קליטה, תרבות וכד'). אנו לא חברי אגודה, רק שוכרים אבל הנכס אינו שייך לאדם פרטי אלא לסוכנות היהודית (השתתפויות בנכסים). אני מניחה שמדובר בסוג מיסים של "ועד מקומי". השאלה הנשאלת היא, אם חוקית תשלום ועד מקומי הינו על פי נכס או על פי משפחה. כלומר האם אנו צריכים לשלם פעם אחת את המיסים או פעמיים כי זה שתי יחידות דיור מחוברות. הרי אנו לא מקבלים פעמיים שירותים מהישוב
  שוב תודה רבה

  תגובה
 • 22:16, 7 בפברואר 2016

  שלום רב!
  יש מקום לתמיהה, מדוע פרטים שהועלו כעת בשאלה הנוספת, לא הופיעו בשאלה המקורית. בחינה ראויה של המקרה מצריכה עיון מלא ומדוקדק במערכת המסמכים הנוגעת לעניין ( לרבות חוזה-השכירות! ), ובקבלת פירוט מלא ומנומק של הדרישות הכספיות, לפי מרכיביהן וסכומי המרכיבים השונים, וכן בדבר הביסוס הנטען לכל מרכיב-תשלום ואופן החישוב שלו.
  אם מדובר בדרישות של "ועד מקומי" – יש לדרוש מענה מתאים מהוועד, ולפי הצורך – מהמועצה האזורית, החייבת לפקח על "הוועד המקומי" ולאשר כל דרישה כספית שלו. בכל מקרה, ובמיוחד אם מדובר בדרישות של אגודה שיתופית קהילתית – יש מקום לפנייה גם אל המשכירה ( לפי השאלה החוזרת – חברת "השתתפויות בנכסים בע"מ" ), כדי שתסייע גם היא בפניות לגורמים האחראים לדרישות הכספיות: מי שהשכיר נכס ביישוב קהילתי, חייב לסייע לשוכר לפחות בכך.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.