אורך קדנציה מזכיר / מרכז הישוב - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • דן חריש

  נשלח ע"ידן חריש 07:10, 5 בנובמבר 2012

  שלום אני מתגורר בישוב קהילתי בגליל. לישוב יש ועד מקומי, והישוב מוכרז אגודה שיתופית, הישוב מעסיק מזכיר המכונה גם מרכז הישוב, הנ"ל עושה את תפקידו מעל 15 שנה , האים יש חוק או פסק דין המורה על אורך קדנציה בתפקיד מזכיר/ מרכז הישוב? תודה מראש דן חריש

  השב
 • 20:18, 5 בנובמבר 2012

  שלום רב!
  ותק רב-שנים בתפקיד המורכב והקשה של מזכיר-יישוב - אמור להיות מקור וודאי של יתרונות, מבחינת מילוי התפקיד ומבחינת היישוב ותושביו; גם אם עומס השנים עלול להיות מקור של חסרונות, הרי בדרך כלל - הדבר איננו שקול כנגד היתרונות ( במקרים כאלה, הנטל השוחק נותר כחסרון אישי של.. המזכיר עצמו ).
  העדר של הגבלה בדין על משך כהונת המזכיר, נובע בעיקר מאופיו הביצועי של התפקיד, ומקיומם של גורמי בקרה וביקורת על פעולותיו: ועד-ההנהלה של האגודה ו/או הועד המקומי ( המוניציפאלי ), ועדת-הביקורת שליד כל ועד ( במידה מסויימת -גם "ברית הפיקוח" המלווה את האגודה ), רואה-חשבון/יועץ-מס, יועצים משפטיים, ומעל לכל - האסיפה הכללית של האגודה ו/או אסיפת-התושבים של היישוב.

  אם אין מיגבלה לנושא בתקנון-האגודה - ניתן להציע הוספת סעיף-"תיקרה" למילוי תפקיד מזכיר; לגבי פעילות של מזכיר בעבור "הועד המקומי" - אין לשכוח את הזיקה למועצה האזורית ולגורמי-הביקורת הציבוריים הקיימים לגביה, במשולב עם הועד-המקומי ופעילותו.

  יצויין עוד, כי החלפתו של מזכיר-יישוב ותיק הינה צעד הראוי לבחינה זהירה ולביסוס של ממש, גם עקב השלכות מכבידות על הציבור, כגון תשלום פיצויי פיטורים, כל הכרוך בחובת הודעה מוקדמת ואף בשימוע, וכן קשיי-הסתגלות של מזכיר חדש.
  בד-בבד אין לשכוח, כי מילוי התפקיד המדובר כרוך בעמידה מול ציבור רחב ומגוון של צרכני-שירות, עם יחס נגדי הכרוך לעתים אף בכפיות-טובה.

  לפיכך, אם נוצר "לחץ מצטבר" של טענות כלפי המזכיר הותיק, תיפקודו או התנהלותו, ראוי לקיים תחילה בירורים מתאימים, בדרכם השונות הפתוחות לעניין זה, אף טרם דיונים והחלטות בועד ובאסיפה. בהעדר הסכמה על סיום ההעסקה, הפתרון הרצוי יהיה ב"יישור הדורים" בדרכי-שלום, במקרים המתאימים - תוך תיקון או התייעלות בעזרת אמצעי-הבקרה החשוב ביותר: הבקרה-העצמית של המזכיר הותיק עצמו, המשלבת מצדו גם הגינות, תבונה מעשית וסובלנות.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.