מי רשאי להיות חבר ועד באגודה שיתופית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • רן חרמש

  נשלח ע"ירן חרמש 16:30, 29 ביוני 2016

  אני משמש כיו"ר ועד באגודה שיתופית לשיכון. באגודה שלנו רווח המנהג לפיו דירות מועברות ע"י בעליהם, שהם חברי אגודה, לשימוש המשכי ממושך של בנים או יורשים אחרים. אנחנו מעוניינים לשלב יורשים אלה בפעולות ובמוסדות האגודה, שכן ביכולתם לתרום לאגודה ולהרחיב את מעגל הפעילים בה. לקראת האספה השנתית הקרובה עלתה הצעה לאפשר לכל בן/בת נכד/נכדה המתגוררים בדירתם הוריהם/סביהם להיבחר לוועד האגודה זאת בתנאי שיציגו ייפוי כח לבחירתם מהחבר שהוא הבעלים, בין אם הורה או סב/תא. האם בחירה כזו עומדת בדרישות החוק? אם לא, האם יש מניעה חוקית לכך שבנים/ות נכדים/ות אלה ישמשו כמשקיפים או כחברי ועד ללא זכות הצבעה?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

  מרדכי שחם, עו"ד,מנהל הפורום

  19:10, 30 ביוני 2016

  שלום רב!
  הכוונות הטובות והגישה הפתוחה, הנזכרות בשאלה, ראויות לשבח, אך אל המטרות שהן אמורות להשיג יש להגיע בדרכים חוקיות, סדורות ומבוקרות:
  חברי ועד-הנהלה של האגודה נבחרים מבין חברי-האגודה – כך גם לפי תקנה 23 של "תקנות האגודות השיתופיות ( רשויות האגודה )". יש להניח כי גם בתקנון-האגודה קיימת הוראה דומה.
  חברות באגודת-שיכון שלובה בזכויות חכירה-לדורות בדירה בשיכון, אך אין מקום ללחוץ על בעלי-הדירות להעביר זכויות כאלה, גם כאשר אינם מתגוררים בהן, באשר נכס רב-ערך כדירה משמש גם כביטחון כלכלי לכל מקרה של צורך ( מבלי לפרט כאן שיקולים נוספים בנושא הרגיש ).

  עידוד וניהול פעילויות למשתכנים, לרבות אלה שאינם חברים, יכולים להיעשות בכל מסגרת חברית וארגונית שיכולה האגודה להקים, כגון ועדת-תרבות, ועדת-ספורט, וכיו"ב. כמו-כן, ניתן לזמן נציגי משתכנים להשתתף בדיונים הנוגעים לציבור המשתכנים כולו, הן בישיבות ועד-ההנהלה והן באספות כלליות של חברי-האגודה, אף תוך השמעת דעה ( לפי רשות, ככל שתינתן ), אך כמובן – ללא זכות-הצבעה.
  לפי הצורך ולפי רצון רוב הציבור, ניתן לשקול גם הקמת עמותה בצד האגודה השיתופית, אשר תיזום ותרכז פעילויות של תושבי השיכון, בשיתוף-פעולה עם האגודה והנהלתה, ולפי החלטות מוסדות-האגודה – אף בתמיכתה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.