מעמד/זכויות חבר באגודה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • יגאל כנר

  נשלח ע"ייגאל כנר 10:37, 8 באוקטובר 2016

  שלום . אני חבר באגודה חקלאית שיתופית מתוך היותי חבר קיבוץ . מבקש לדעת מה המעמד שלי כחבר אגודה ( דירקטור, בעל מניה? ) ? כמו כן מהן זכויותי וחובותי מכורח היותי חבר באגודה מעין זו ? תודה מראש יגאל כנר

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

  מרדכי שחם, עו"ד,מנהל הפורום

  13:12, 19 באוקטובר 2016

  שלום רב!
  מעמדו וזכויותיו של חבר באגודה שיתופית ( כמו גם חובותיו כחבר-האגודה ), עולים ממערכת של הוראות-דין, מתקנונה המאושר והמעודכן של האגודה עצמה, וכן – מעקרון-השוויון הנוהג באגודות שיתופיות, ממנו נגזרת השלמה-בפועל בעלת חשיבות לא מעטה.
  החוק ה"מרכזי" בנושא אגודות שיתופיות נחקק במקורו עוד בימי המנדט, אומץ ותוקן ע"י הכנסת, וכותרתו – "פקודת האגודות השיתופיות." מכוח הוראת סעיף 19 של אותה "פקודה", על כל אגודה שיתופית להחזיק במשרדה, לעיון כל חבר-אגודה המעוניין בכך ( לעיון בשעות הקבלה במשרד ) – העתק של "פקודת האגודות השיתופיות" עצמה, העתקים מעודכנים של התקנות שהוצאו מכוח הפקודה הנ"ל, וכן העתק מלא ומעודכן של תקנון-האגודה.

  למי שמבקש ללמוד יותר על מעמדו, זכויותיו וחובותיו כחבר-אגודה ( לרבות חבר-קיבוץ ) – מומלץ לעשות כן, בראש ובראשונה, ע"י מימוש זכותו לעיון במערכת המסמכים החשובים הנ"ל, כאשר חובה על האגודה לפעול בהקדם הראוי, וככל הדרוש, להשלמת המסמכים שבמשרדה ולעדכונם מדי פעם ( בעזרת עו"ד ), ולמתן אפשרות סבירה לכל חבר לעיון בהם, גם אם יהיה עיון-מתמשך, מטבע העניין והיקף החומר.
  יש להניח, כי גם לאחר עיון מקיף וממצה כמוצע, ייוותרו או ייווצרו שאלות, הכרוכות בפרשנות משפטית ובחוות-דעת מקצועית; לגבי אלה ניתן יהיה לפנות, בנפרד ובמוגדר, לכל "כתובת" מקובלת, תוך מתן עדיפות מתבקשת לשאלות מעשיות, להבדיל משאלות תיאורטיות גרידא.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.