אגודה שיתופית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • שלמה

  נשלח ע"ישלמה 15:13, 19 בנובמבר 2012

  אני שוכר יחידת דיור בכפר ומחייבים אותי לשלם מס ועד לאגודה השיתופית (החשבון שמגיע כולל מס ועד וחשבון מים) למרות שאני לא בעל הנכס האם אני חייב לשלם את דמי החבר או לשלם רק את המים? תודה!

  השב
 • 17:03, 19 בנובמבר 2012

  שלום רב!
  שוכר יחידת-דיור בכפר - כמו שוכר של נכס-מגורים ביישוב עירוני - חייב בתשלומי ארנונה לרשות המקומית, בעבור השירותים המוניציפאליים שהוא נהנה מהם כמחזיק בנכס ( פינוי אשפה, ניקוי מדרכות ורחובות, תאורת-רחוב, וכיו"ב ). חוזה-השכירות אמור לכלול תנאי מפורש, המסדיר את הנושא הכספי בין המשכיר לשוכר, כנהוג לגבי צריכת מים, חשמל וגז-בישול.

  במקרים רבים נעשית גביית תשלומי-הארנונה ביישוב הכפרי בצורה מרוכזת, ע"י אגודת-היישוב ( דבר המקל על כל הנוגעים בדבר ). במקרים אלה, דורשת האגודה תשלום מהתושב - בין כהחזר בעבור ארנונה ששילמה כבר בעבורו, ובין כשתלום להעברה במקומו.

  קשה להניח, כי אגודה התיישבותית תסתבך בגביית דמי-חבר-לאגודה ממי שאיננו חבר - הדבר עלול לעלות לה ביוקר ( לרבות בדרישה למעמד ולזכויות בנכסי-האגודה ). לכל היותר, נראה כי היה כאן שימוש בלתי-מתאים במונח "מסי אגודה".

  מוצע, אפוא, לבדוק את העניין בעיון בחוזה-השכירות ו/או בשיחת-בירור במזכירות-היישוב.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.