חברות באגודה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • אסף

  נשלח ע"יאסף 11:55, 20 בנובמבר 2012

  שלום בניתי את ביתי בתוך הקו הכחול של קיבוץ במרכז הארץ התקבלתי לחברות ושילמתי את הון האגודה האם גם היום לאחר החלטת בית המשפט לגבי ההרחבה באשדות יעקב עדיין אני מחוייב להיות חבר הקיבוץ כדי להמשיך להיות הבעלים של הבית שבניתי?

  השב
 • 23:36, 20 בנובמבר 2012

  שלום רב!
  מי שהתקבל לחברות בקיבוץ, בנה בו את ביתו ושילם חלק-השתתפות בהון האגודה – בל ימהר "להשתחרר" ממסגרת חברתית ונכסית כזו; הדבר עלול להתברר כטעות, לפחות במישור הכלכלי, בייחוד כאשר מדובר בקיבוץ במרכז הארץ. לא פחות חשוב – השינוי העלול להיגרם ביחס הסביבתי-החברתי בקיבוץ כלפי המשפחה, בייחוד אם לניסיון לצאת ממסגרת החברות לא יהיו "שותפים-לדרך" במספר מספיק. בהקשר זה: אם עלולים להיפגע כאן בני-משפחה רגישים יותר מראש-המשפחה, עליו לשקול, כמובן, גם את עניינם ( שהוא גם עניינו-שלו ).
  עם כל הכבוד לאבחנה המשפטית בין חברות לבין זכויות בנכס מגורים בקיבוץ – מוצע לקחת בחשבון גם את אלה:
  (א) עקרונית, אין ניתן לכפות על אדם חברות בתאגיד, ולכן אין לשלול ממנו זכות פרישה מחברות ( האבחנה הנ"ל הינה, אפוא, תוצאת-לוואי "מאולצת" );
  (ב) מי שמבקש ליהנות מניצול נמשך של שטח-למגורים בקיבוץ ( או במושב ), אשר ניתן לו גם על בסיס חברות באגודה – עלול למצוא עצמו כמי שנותר עדיין חייב בהתחייבויות בסיסיות, אך "משוחרר"... מזכויות בעלות-ערך ומתמיכות ערכיות.
  (ג) צפייה מתחייבת לטווח-ארוך אמורה לקחת בחשבון גם שינויים במישורי-המציאות השונים, כגון: שינויים בעמדת "המוסדות המיישבים" ועמם שינויי-התאמה בפסיקת בתי-המשפט; צרכי הרחבה של בית-המגורים עם הסכמות נדרשות של כל בעלי הזכויות בקרקע; התנגדות לשינויים פוגעים בסביבת בית-המגורים; פרויקטים חדשים משותפים בשטחי היישוב המבוצעים ע"י שותפים-למסגרת; ועוד.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.