חבר ועד שהורשע בעבר - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • שלמה

  נשלח ע"ישלמה 15:07, 5 בדצמבר 2012

  שלום רב הייתי מעוניין לדעת האם אדם שהורשע וישב במאסר לפני בערך כ 7 שנים . יכול להיות חבר אגודה וחבר בוועד המושב? ז''א הוא נכנס לישבות המושב ומקבל החלטות כ נחבר הציבור. האם זה תקין? אם לא למי עליי לפנות בנושא? תודה רבה

  השב
 • 23:54, 6 בדצמבר 2012

  שלום רב!
  לנושא התאמתו לכהונה בועד של מי שנושא עבר פלילי, כבר נתן מחוקק-המשנה את דעתו בתקנה 26 של "תקנות האגודות השיתופיות ( רשויות האגודה )", תחת הכותרת " פסולים לכהונה בועד":
  פסול לפי התקנה, לעניין זה – בין לבחירה לועד ובין להמשך כהונה בו – הוא "מי שהורשע בפסק-דין סופי על עבירה שיש עמה קלון", כאשר הפסול בתוקפו למשך "שלוש שנים מיום מתן פסק-הדין, ואם הוטל עליו מאסר – מיום גמר ריצוי העונש, הכל – לפי המועד המאוחר יותר."
  בדומה – "מי שהורשע בפסק-דין סופי על עבירה, שיש בה פגיעה ברכוש האגודה או מעשה זדון נגד האגודה או נגד ענייניה, ולא תמה תקופה של שלוש שנים מיום גמר ריצוי העונש שהוטל עליו."

  הוראות הפסול אינן חלות, למשל, על מי שהורשע בעבירה, שאין עמה קלון, גם אם ריצה עונש מאסר, או על מי שחלפה על עברו תקופת-השנים האמורה בתקנה.

  בשולי הדברים (ואולי מעליהם) – גם זאת:
  א. כל חבר-ועד איננו אלא חלק מקבוצה מכהנת, אשר סמכויות-הועד ניתנו רק לה;
  ב. כהונה בועד-האגודה מסתיימת בתום תקופה ידועה מראש;
  ג. אם יעמיד עצמו חבר-הועד לבחירה מחדש – חזקה על ציבור-החברים, כי ישפוט אותו לפי פועלו בהווה, ולא לפי עברו הרחוק;
  ד. יש מקום לקוות, כי חבר-ועד כנדון, אם נבחר – יתאמץ וישתדל בכהונתו אף יותר מאחרים, גם כדי להצדיק את אמון-הציבור.  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.