חובת הפרשה לפנסיה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • אוריה

  נשלח ע"יאוריה 13:53, 9 בדצמבר 2012

  האם אגודה שיתופית מחוייבת להפריש לפנסיה עבור עובדיה ע"פ חוק הפנסיה?

  השב
 • 20:10, 9 בדצמבר 2012

  שלום!
  החובה החוקית להסדרת הפרשות לביטוח פנסיוני, חלה על כל מעביד, לרבות מעביד שהינו תאגיד – כולל אגודה שיתופית. במקרים מיוחדים עשויה החובה שלא לחול על עובד מסויים, מסיבות הנוגעות לעובד עצמו( למשל: אם עבודתו הינה לאחר הגיעו לגיל-פנסיה ); ברם – אין פטור מהחובה המדוברת, מסיבה הנוגעת למעביד.
  אפילו כאשר העובד הינו חבר באגודה-המעסיקה - אין במעמד החברות כדי לפגוע בזכויותיו כעובד, עם חובת האגודה-המעבידה לכבדן. לעניין זה, מופנית תשומת-הלב לתשובתנו בפורום מיום 13.8.2012, המופיעה להלן.
  אגודה שיתופית שלא הסדירה את מלוא חובותיה בנושא כלפי עובדיה – מוטב כי תפנה בדחיפות להיוועץ ברואה-החשבון/יועץ-המס שלה, ואף לייעוץ משפטי; זאת, גם כדי להבהיר לעצמה את מכלול ההשלכות הצפויות עקב אי-מילוי-החובה ( לרבות בהקשר לצד הביטוחי, הכלול בהסדר הפנסיוני, ותוצאות העדרו במקרה של אסון, חלילה ).

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.