שיוך דירות - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • יסמין

  נשלח ע"ייסמין 11:23, 26 בדצמבר 2012

  מהי המשמעות המשפטית למצב בו חבר עומד לשייך דירה ונדרש להצהיר אם יש בבעלותו דירה אחרת ואכן ישנה דירה נוספת בבעלותו?

  השב
 • 17:36, 26 בדצמבר 2012

  שלום!
  זכותו של חבר-קיבוץ ל"שיוך" דירה איננה נפגעת מקיומה של דירה נוספת בקניינו, ועל כן אין הדבר מעניינם של הקיבוץ או של ממ"י.
  יש להניח, כי הדרישה הנזכרת בשאלה הינה בהקשר לחישוב מס-הרכישה, אשר בתשלומו מותנה אישור "רשות המסים" (אגף מיסוי מקרקעין) לפעולת "השיוך" ולרישום-הזכויות לפיה: בעיני רשות-המסים נחשבת פעולה זו להעברת-זכויות-במקרקעין.

  מס-הרכישה בשיעורו הרגיל - מופחת לגבי נכס-מגורים, לפי שני "מודלים":
  כאשר הנכס הנרכש מהווה דירה יחידה למקבל הזכויות - קיימת דרגת-פטור ( שיעור אפס ) בהיקף-שווי-נכס של מעל מיליון ש"ח; הפרש שמעל דרגת-הפטור, אם קיים הפרש כזה - יחוייב בשלשה וחצי אחוז לדרגה נוספת, ולכל הפרש מעליה - מס-רכישה של 5%.
  ברם, אם במועד "השיוך" יש למקבל-הזכות דירה נוספת - חישוב מס-הרכישה גבוה בהרבה, וללא דרגת-אפס כלל.

  לאור השלכת היקף הדרישה למס-רכישה, מוצע כאן לבחון, בעזרת מומחה לעניין, את הנושא בכללו, לרבות בדיקת "חלופת-הקפאה" הכרוכה במכירת דירה תוך 24 חודשים - בדיקה אשר תיעשה בהקפדה הראוייה, גם על רקע זכויות החבר טרם "השיוך".

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.