מכירת קרקע ע"י בן ממשיך - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • מיכל

  נשלח ע"ימיכל 10:11, 9 באוגוסט 2012

  שלום, אחי הוא בן ממשיך והוא רוצה למכור קרקע מאחורי ביתו. את הקרקע קיבל כבן ממשיך. האם הוא יכול לעשות זאת?

  השב
 • 12:47, 9 באוגוסט 2012

  שלום רב!
  "בן-ממשיך" הוא מושג, המיוחד למשפחות מתיישבים בנחלות חקלאיות במושבי-עובדים. בן-ממשיך רשאי להקים בית למגוריו במשק-ההורים(מבחינת "המינהל" המקימים הם ההורים, בעלי זכויות-המתיישבים במשק). זכויות הבו-הממשיך בבית-מגוריו ובחצר הצמודה לו שבמשק, הינן זכויות מוגבלות מראש, ככל הנובע ממעמדם של ההורים כ"בעלי-המשק", מתנאיו המיוחדים של "המינהל" כנציג בעלי-הקרקע, וכן ממעמדה של האגודה-השיתופית-החקלאית של המושב בכלל משבצת-הקרקע שהוקצתה ליישוב.
  "מכירה" של חלק מהמשק יכולה להיעשות רק ע"י ההורים, בעלי-הנחלה, ורק על-פי התנאים המיוחדים של "פיצול" יחידת-מגורים מן המשק, כפי שנקבע לנושא ע"י "המינהל" ( גם אז - תיחשב היחידה כחלק מהמשק, מבחינה "רעיונית", למניעת פיצולים נוספים ). גם אם בן-ממשיך "יפצל" את ביתווחצרו ממשק-ההורים - לא יהיה רשאי למכור חלק מהנכס ש"נתפצל"; קל-וחומר, אין הוא רשאי לעשות כך במסגרת נחלת-ההורים.
  כאמור, המדובר במשק חקלאי במושב-עובדים.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.