שינוי סטטוס מ"שכיר" ל"חבר אגודה והיחס ביניהם - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • דוד

  נשלח ע"ידוד 13:12, 13 באוגוסט 2012

  שמי דוד, החל מחודש ספטמבר 2011- חבר מושב שיתופי (אגודה שיתופית). משנת 2009 ועד ספט' 2011- עבדתי בכולבו של הישוב כעובד שכיר. (לא הייתי חבר האגודה). שאלתי היא בעניין דמי ההבראה: האם דמי ההבראה מחושבים ע"פ הוותק בעבודה (ללא קשר לסטטוס- "שכיר" או "חבר אגודה") או שהוותק מתחיל להספר רק מעת היותי חבר האגודה בלבד? במילים אחרות- האם ע"פ חוק יכולה האגודה להמנע מלשלם לי את דמי ההבראה ע"פ וותק של 4 שנים, ולשלם לי רק עבור שנה? תודה,

  השב
 • 19:44, 13 באוגוסט 2012

  שלום רב!
  דיני-העבודה תומכים ברצף זכויותיו של עובד באותו מקום-עבודה( גם בחילופי בעלים במפעל ) או אצל אותו מעסיק. רצף-הזכויות אינו נפסק, גם כאשר להמשכיות העבודה מתווסף לעובד מעמד של שותף - בין כבעל-מניות בחברה-המעבידה, בין כחבר באגודה-השיתופית המעסיקה, ובין בדרך אחרת.
  עם זאת, ולו למען הסר ספק, יש לבחון את כל ההסדרים החוזיים הקיימים בין העובד-החבר לבין האגודה השיתופית - לרבות תקנון-האגודה, אשר דינו גם כחוזה בינה לבין כל חבר מחבריה, מעת קבלתו לחברות ( אף אם איננו חתום כלל על התקנון! ).
  מבחינה מעשית: אגודת-המושב נעזרת, ודאי, בייעוץ משפטי, ויש להניח כי יועצה יבדוק את המקרה וכי יתן תשובה אשר תניח את דעת הכל. אם תשובתו איננה מתיישבת עם רצף-הזכויות-והוותק, יש לדרוש ולקבל ממנו הסבר מנומק לתשובתו. לפי הצורך, יהיה מקום אזי לפנות לעורך-דין המומחה לדיני-עבודה, אשר יבחן את כל הנובע מתקופת העבודה, מתחילתה.
  יש להזכיר, כי בכל מקרה, במסגרת העסקית והחברתית של המושב השיתופי, כדאי וראוי לשמור על אוירה טובה ועניינית, מול ציבור החברים באגודה ומול מוסדותיה, גם ברגעי מחלוקת.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.